A közösségi irodahálózatot üzemeltető cég a csúcson 47 milliárd dollárt ért, de már nyáron a gödör felé tartott. Most annak aljára ért.
Csődöt jelentett az USA-ban a WeWork, az a közösségi irodahálózatot üzemeltető cég, amely pár éve a világ egyik legértékesebb startupja volt, a csúcson 47 milliárd dollárra értékelték. Pályája üstökösszerűen ívelt fel, aztán meteorszerű zuhanásba váltottak, és már nyáron csődközelbe kerültek. Most, a csődeljárás megkezdésekor kevesebb mint 50 millió dollárra becsülik a WeWork értékét.
Közlésük szerint a csődeljárás ellenére közösségi irodáik nyitva maradnak – világszerte több mint 700 közösségi irodaházat működtetnek, mintegy 730 ezer taggal, vagyis bérlő céggel.
A WeWorköt 2010-ben indították, megosztott munkaállomásokat kínált bérbe szabadúszóknak és apró cégeknek, startupoknak, akiknek nem éri meg fenntartani egész évben irodahelyiséget. A korszellemnek megfelelően laza hangulat és dekoráció, illetve sörcsapok jellemezték ezeket a közösségi irodahelyeket.
Vergődésük egy elbaltázott tőkebevonási kísérlettel kezdődött 2019-ben, a rá következő évben pedig a pandémiára válaszul érkező lezárások és a home office korszaka tett be nekik. Idén az első félévben már több mint 1 milliárd dollárt vesztettek. Többségi tulajdonosuk, a japán SoftBank dollár tízmilliárdokat pumpált a WeWorkbe, mely azonban így is veszteséges maradt.
(BBC)
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.