Az Egyesült Államok nemrég megtiltotta az amerikai kormányzati szerveknek olyan emberek alkalmazását, akik üzleti viszonyban állnak Nicolás Maduro venezuelai elnök kormányával.
A venezuelai parlament csütörtökön egyhangúlag elfogadta azt a törvényt, amelynek értelmében akár 60 évre is eltilthatják közhivatal viselésétől azokat, akik támogatták, vagy támogatják a latin-amerikai állammal szembeni szankciók bevezetését.
A Simón Bolívar Felszabadító nevet viselő törvény rendelkezéseket tartalmaz arra is, hogy az érintettekkel szemben távollétükben folytassák le az eljárásokat.
A jogszabály elfogadása az Egyesült Államok képviselőházában elfogadott úgynevezett Bolivar törvényjavaslatot követi, amely megtiltja az amerikai kormányzati szerveknek olyan emberek alkalmazását, akik üzleti viszonyban állnak Nicolás Maduro venezuelai elnök kormányával.
Maduro korábban már “szemétre valónak” nevezte az amerikai törvényjavaslatot, amelyet még az Egyesült Államok szenátusának is jóvá kell hagynia.
A súlyos belpolitikai és gazdasági válsággal küzdő Venezuelában a választási bizottság július 28-án hivatalosan is a 2013 óta hatalmon lévő Nicolás Madurót nyilvánította az elnökválasztás győztesének, de az ellenzék szerint csalás történt. A választást követően kiterjedt, halálos áldozatokat is követelő tüntetések zajlottak Venezuelában, amelyek során mintegy kétezer tiltakozót letartóztattak. Több ország, köztük az Egyesült Államok is az ellenzék jelöltjét, Edmundo González Urrutiát ismerte el győztesként. Urrutia María Corina Machado ellenzéki vezető helyett indult az elnökválasztáson, akit januárban 15 évre eltiltottak közhivatal viselésétől.
Nyitóképünkön: Nicolas Maduro venezuelai elnök 2024. július 31-én sajtótájékoztatót tart a caracasi elnöki palotában. Fotó: Federico PARRA / AFP