Vállalkozás hvg.hu 2023. június. 01. 12:49

Nőni fog idén a legnagyobb kiskerláncok és a drágább gyógyszerek extrasarca

Növelték a 100 milliárd forint feletti adózás előtti eredményt elérő kiskereskedelmi láncok extraprofitadóját, és majdnem másfélszeresére emelték a gyógyszergyártókra és forgalmazókra a drágább gyógyszerek után kiszabott visszafizetési kötelezettség mértékét a szerda este kiadott kormányrendeletek egyikével. Van azonban könnyítés is.

Szinte minden esetben meghosszabbította az extraprofitadót, és több esetben növelte, igaz, egyes esetekben csökkentette is szerdán késő este kiadott egyik megszorító rendeletében a kormány (a másikban adót emelt).

Tovább emelték például a nagyobb forgalmú kiskereskedelmi láncokra vonatkozó különadó mértékét:

az érintetteknek 4,1 százalék helyett 4,5 százalék adót kell megfizetniük nettó árbevételük 100 milliárd forint feletti része után.

Ezzel a legnagyobb láncokon, és nyilván a náluk vásárlókon szorítanak még egyet, hiszen illúzió azt gondolni, hogy az egyébként nyereséges működésre kényszerített cégek nem hárítják át az adót fogyasztóikra.

Egyik kézzel adnak, a másikkal elvesznek a gyógyszercégektől

Növekszik annak a tehernek a mértéke is, amit a gyógyszergyártóknak és forgalmazóknak kell államilag támogatott forgalmuk után visszafizetniük a gyógyszerkasszába, mégpedig a közel másfélszeresére. Az érintettek tavaly nyárig egységesen 20 százalékot kellett ezen a címen visszafizetniük a gyógyszerkasszába, amit a 10 ezer forintot meghaladó termelői áras gyógyszerek esetében akkor 28 százalékra emeltek, idénre viszont az ilyen drágább gyógyszerekre vonatkozó teher mértéke már 40 százalékos lesz.

A gyógyszergyártók azzal vigasztalódhatnak, hogy bár az adóalapjuk után továbbra is kell különadót fizessenek, de feleződnek a korábbi kulcsok, így

  • az 50 milliárd forint alatti adóalap után a korábbi 1 helyett 0,5,
  • az 50-150 milliárd forint közötti adóalap után a korábbi 3 helyett 1,5,
  • a 150 milliárd forint feletti után a korábbi 8 helyett 4 százalékos lesz.

Állampapírok felé terelik a bankokat is

Tartalmaz más könnyítést is a rendelet, aminek értelmében például a bankok csökkenthetik a különadójuk alapját az osztalékkal – amennyiben nem számolják el az adózás előtti eredmény terhére ráfordításként –, illetve nem kell beleszámolniuk azt a nyereségüket, ami „nem a szokásos tevékenység keretében” keletkezik áruértékesítésből és szolgáltatásnyújtásból, de növeli az alapot a 2022-es adóévben még az adózás előtti eredmény terhére elszámolt különadó, tranzakciós illeték, illetve az extraprofitadó.

Esetükben módosítottak az adó mértékén is úgy, hogy a 13 százalékos különadót a korábbi 10 milliárd forintos helyett 20 milliárd forintos adózás előtti eredményig kell megfizetni, az afeletti értékek után pedig marad a korábban meghatározott 30 százalékos adókulcs. Emellett a korábbi három részlet helyett két egyenlő részletben kell hogy megfizessék az idei különadót – június 10-ig, illetve december 10-ig.

Viszont lehetőségük lesz a különadót csökkenteni is, amennyiben 2027 január 1-jét követően lejáró Magyar Államkötvényt vásárolnak (a megfogalmazás szerint: „a tulajdonukban álló állampapíroknak a 2023. január 1-je és 2023. április 30-a közötti napi átlagos állományához viszonyítva a 2024. január 1-je és 2024. november 30-a közötti időszakra vonatkozó napi átlagos állománya növekszik”), de csak akkor, ha ezek az államkötvények nem bizonyos repóügyletek és részvény-visszavásárlási ügyletek során kerülnek a tulajdonukba.

A rendelet értelmében tehát annak az összegnek a 10 százalékával csökkenthetik a különadójukat, amennyivel növekszik a tulajdonukban álló állampapírok értéke, de legfeljebb a különadó mértékének felét írhatják így le, vagyis a bankokat is abba az irányba igyekeznek terelni, hogy az államnak kölcsönözzenek.

Kedveznek a szénhidrogén-kitermelőknek

Könnyítenek az extraprofitnak mondott bányajáradék mértékén is, ami 42 százalékos marad az 1998 előtt termelni kezdett és szabadáron értékesített földgáz esetében, de a 2008 előtt termelésbe állított szénhidrogén-mezőkön kitermelt kőolaj és földgáz esetében a tavaly 48 százalékra, a 2008 után termelésbe állított szénhidrogén-mezőkön kitermelt kőolaj és földgáz esetében a tavaly 36 százalékra duplázott mértéket visszaállítják az eredeti 24, illetve 18 százalékos mértékre.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.