A döntés viszont csupán február 18-án lesz végleges. A Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal állítja: minden korábbinál szigorúbb feltételekkel engedélyezték a beruházást.
Minden eddiginél szigorúbb feltételekkel adta ki a környezethasználati engedélyt az akkumulátorgyár építéséhez a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal – közölte hétfőn a szervezet. Mint írták, lefolytatták az összevont környezeti hatásvizsgálatot, valamint az egységes környezethasználati engedélyezési eljárást is. Utóbbiról azt írták, hogy a legalaposabb hatósági engedélyezési eljárások egyike, „amely garantálja, hogy a beruházásnak a lehető legszigorúbb környezetvédelmi feltételeknek kell megfelelnie”.
A kiadott engedélyében a környezeti elemek, így például a talaj-, a levegő-, a természet-, a víz védelme, valamint a zajvédelem érdekében számos kötelezettséget írt elő a beruházó számára a kormányhivatal. Emellett a hatóság a döntésében
több esetben a jogszabályokban meghatározottnál is szigorúbb határértékek betartását, és gyakoribb ellenőrzéseket írt elő.
A debreceni akkumulátorgyárat építtető kínai CATL 2022. november 28-án nyújtott be kérelmet a kormányhivatalhoz, az eljárás pedig február 13-án zárult le, a döntés azonban még nem végleges, csupán február 18-án lesz az.
Tettlegességig fajult a vita a Debrecenbe tervezett akkumulátorgyár közmeghallgatásán
A nő az akkumulátorgyár mellett érvelt a debreceni közmeghallgatáson, egy férfi ellökte. Fellöktek, és aMagyar Hang tudósítása szerint megütöttek egy nőt a debreceni közmeghallgatáson, aki az akkumulátorgyár mellett érvelt. A lap által közzétett felvételeken annyi látszik, hogy a nőt többen felsegítik a földről, és az arcát fogja.
A kormányhivatal a végleges határozatot egyelőre nem, viszont annak kivonatát közzétette a honlapján. Abban azt írják, hogy a gyár hatásterületének „vélelmezett legnagyobb határa a telephely geometriai középpontjához viszonyítva: északi irányban 818 méter, északkeleti irányban 750 méter, keleti irányban 943 méter, délkeleti irányban 1198 méter, déli irányban 1098 méter, délnyugati irányban 1532 méter, nyugati irányban 1320 méter, északnyugati irányban 1279 méter”. Azt a kormányhivatal által közzétett dokumentum is elismeri, hogy a gyár hatásterülete Debrecen közigazgatási területét is eléri, de érinti egy 1,1 kilométeres, 230 méter széles szakaszon Mikepércs közigazgatási területének északi részét is.
Megszólalt a CATL: Három éven belül elkészülne a debreceni gyár
Reagáltak az egyik legfontosabb kérdésre is, mennyi vizet használnak majd a gyártás során. Néhány éven belül a világ egyik legnagyobb akkumulátorgyárát építené fel a kínai Contemporary Amperex Technology (CATL) Debrecenben, amely most hivatalosan is megszólalt beruházással kapcsolatban, amely a magyar kormánytól is 320 milliárdos támogatásra számíthat.
A debreceni akkumulátorgyár az utóbbi hetekben hatalmas vitákat váltott ki, a helyiek elsősorban azon voltak felháborodva, hogy őket arról soha nem kérdezték meg, hogy egyáltalán akarják-e a gyárat a szomszédságukban. Szintén komoly felháborodás volt amiatt, hogy sem a beruházó, sem a beruházást erősen támogató kormány nem tisztázta, hogy mekkora és milyen környezeti terhelést jelent az akkumulátorgyár.
Az utóbbi napokban felpörgött az akkumulátorgyárakkal kapcsolatos ügyintézés: a gödi Samsung-gyár is megkapta az engedélyt arra, hogy újabb, „veszélyes anyagokkal foglalkozó létesítménnyel bővüljön”.Akkugyár-kisokos: Minden, amit Debrecentől Gödig tudni érdemes, egy podcastban
Hogyan lett 2023 egyik legforróbb témája az akkumulátorgyártás Magyarországon? Ha lemaradt, vagy csak többet szeretne tudni, Fülke közéleti podcastunkban mindent összefoglaltunk: megszólalnak az érintettek arról, ami Debrecenben történik jelenleg és ami Gödön történt az elmúlt években, valamint annak is utánajártunk, mik a kormány céljai az akkumulátorgyárakkal.
Újabb engedélyt kapott a gödi Samsung-gyár a katasztrófavédelemtől
Paprikás hangulat volt a közmeghallgatáson, ennek ellenére megvan az újabb engedély. Hiába tiltakoztak a helyiek, a Pest vármegyei katasztrófavédelem megadta az engedélyt arra, hogy a gödi Samsung-gyár újabb "veszélyes anyagokkal foglalkozó létesítményekkel" bővüljön - írja a Mérce. Az újabb engedélyezési kör előtt múlt héten tartottak közmeghallgatást, ahol feszült volt a hangulat.