Vállalkozás hvg.hu 2022. december. 15. 11:33

A szakszervezet belement a 16 százalékos minimálbér-emelésbe

A garantált bérminimum 14 százalékkal nő. Január 1-től a bruttó minimálbér 232 ezer forint, a garantált bérminimum 296 400 forint lesz, ha a megállapodást aláírják.

A Magyar Szakszervezeti Szövetség (Maszsz) belső egyeztetés után úgy döntött, aláírja a minimálbér 16 százalékos, illetve a garantált bérminimum 14 százalékos jövő évi emeléséről szóló megállapodást – jelentette be Zlati Róbert, a tömörülés elnöke az ATV Start műsorában. A bérmegállapodás pontos szövegezése még hátra van, erre a csütörtök délutáni tárgyaláson várhatóan sor kerül – erősítette meg a hvg.hu-nak Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára. Perlusz László szerint örvendetes, hogy a Maszsz elfogadja a megállapodást, az aláírással meg fog szűnni a bizonytalanság.

A béremelések fenti mértékéről a tárgyalásokon részt vevő hat szervezet (három munkáltatói és három munkavállalói érdekképviselet) közül öt már kedden előzetes egyezségre jutott, ám a Maszsz magasabb, 20 százalékos emelést szeretett volna.

Ekkora emeléssel a minimálbér havi összege január 1-től bruttó 232 ezer forintra nő, míg a garantált bérminimum 296 400 forintra.

Az emelési mértékek kompromisszumos megoldást jelentenek, a minimálbér így nagyobb mértékben nő, miközben a garantált bérminimum viszont jóval több foglalkoztatottat érint, így ennek csekélyebb emelése könnyebben kigazdálkodható a vállalkozások számára.

Az emelési mértékek a jövő évi átlagos infláció körül lehetnek. A kormány január 1-től 15 százalékos nyugdíjemelést hajt végre – ezek szerint a kabinet a jövő évre ekkora inflációt valószínűsít. Az elemzői előrejelzés ennél valamivel magasabb, a jegybank jövő héten teszi közzé friss előrejelzéseit tartalmazó Inflációs jelentését.

hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?