Új tagokat választottak volt a Mol többségi tulajdonában álló horvát INA igazgatótanácsába. A testületnek Ratatics Péter személyében lett új elnöke. A tisztújítás előzménye egy milliárdos korrupciós ügy.
Ratatics Péter lett a horvát INA olajvállalat igazgatótanácsának elnöke, miután jelölését elfogadta az INA felügyelőbizottsága. A Mol-csoport fogyasztói szolgáltatásokért felelős ügyvezető igazgatói és a Mol Magyarország ügyvezető igazgatói posztját is betöltő vezető megbízatása 9 hónapra szól. Ez idő alatt a a Mol Magyarország ügyvezető igazgatói feladatait megbízott helyettes látja el, akinek személyéről később döntenek – közölte szerdán a Mol Nyrt.
Az INA öt tagú igazgatótanácsa is teljesen megújult, a Mol képviseletében – ugyancsak kilenc hónapra –
- Berislav Gašo, a Mol-csoport Vezetői Bizottságának tagja és
- Pulay Krisztián, a Mol Csoportszintű Downstream Fejlesztés ügyvezető igazgatója,
a horvát kormány képviseletében pedig
- Miroslav Skalicki energiaszektorban aktív vállalkozó, cégvezető,
- Hrvoje Šimović fenntartható gazdálkodással foglalkozó egyetemi oktató, tanácsadó és
- Marin Zovko, a horvát földgázszállító cég egyik vezetője lesznek az új tagok.
Az INA-nál augusztusban kirobbant, a vádak szerint egymilliárd kunás (54 milliárd forint) kárt okozó korrupciós ügy miatt több vezetőt letaratóztattak, és a horvát kormány szeptember elején a cég teljes vezérkarának leváltását kérte. Fasimon Sándor igazgatótanácsi elnök – bár maga nem vett részt a korrupcióban – akkor fel is ajánlotta lemondását. A gyanú szerint vállalat – amelyben a Molnak irányítási joga van – igazgatója nyomott áron vásárolhatott gázt, majd ugyanazt a gázt drágábban külföldön értékesíthette, a hasznon pedig osztozhattak.
Az INA 49,08 százaléka a Molé, a magyar olajtársaság rendelkezik az irányítói jogokkal is a vállalatban. A cég 44,84 százaléka a horvát állam tulajdona.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.