Csakis az állami tulajdonú Horvát Elektromos Műveknek adhatja el szabott áron az általa kitermelt földgázt a Mol többségi tulajdonában lévő horvát INA olajvállalat, amelyet arra is kötelezett a horvát kormány, hogy növelje a földgázkitermelést.
Kizárólag állami tulajdonban lévő Horvát Elektromos Műveknek (HEP) kell eladnia minden Horvátországban kitermelt gázt az INA olajipari vállalatnak, emellett tíz százalékkal meg is kell emelnie a termelését. A Mol horvát leányvállalata ügyében, mint a hvg.hu is megírta, még a múlt héten merült fel a gázexport tilalma, a horvát kormány most szerdán döntött a részletekről.
INA-ügy: Megtiltják a Molnak, hogy külföldre vigye a horvát gázt
A magyar olajcég horvát leánya a számításai szerint idén 703 millió köbméter földgáz fog kitermelni.
Davor Filipovic horvát gazdasági és energiaügyi miniszter szerint a gázellátás biztonságáért felelős válságstáb keddi ülésén született egyhangú döntés, hogy javasolják a fenti döntéseket. Az állami tulajdonban lévő elektromos művek ezt a gázt továbbítja, illetve eladja a háztartásoknak, a kórházaknak, az óvodáknak és más intézményeknek. Az intézkedés október 1-jén lép hatályba és március végéig lesz érvényben.
A kormányrendelet szerint a földgáztermelő a földgázt kilowattóránként (kWh) 0,3425 kunáért (18,31 forint) köteles értékesíteni. A gázzal kizárólag a HEP rendelkezik és a gázszolgáltató vállalatok rendelkezésére bocsátja a veszteségek rendezése érdekében.
ATovábbá kötelezi az INA-t arra, hogy a 2022. október 1-től 2023. március 31-ig tartó időszakban - a műszaki és technológiai lehetőségeknek megfelelően - a tervezetthez képest tíz százalékkal növelje a földgáztermelést.
A HEP-nek értékesített gázra elsősorban a gázellátási zavarok lehetséges hatásainak enyhítése miatt van szükség.
Az indoklás szerint a gázszolgáltatók zavartalan működéséhez szükséges gázmennyiségen (körülbelül 18 millió köbméter) túl nagy gondot jelent további 122 560 lakossági ügyfél számára a hiányzó mennyiség. Ők a rendkívül piaci zavarok miatt a kereskedelmi szerződéseket közszolgáltatásival helyettesítenék.
A kormányülést követő sajtótájékoztatón a gazdasági miniszter közölte: a kormányrendeletről értesíteni fogja a Mol Nyrt-t., amely az INA többségi tulajdonosa. Az INA 49,08 százaléka a Molé, a magyar olajtársaság rendelkezik az irányítói jogokkal is a vállalatban. A cég 44,84 százaléka a horvát állam tulajdona. A miniszter szerint a múlt héten már jelezték a Molnak, hogy erre a lépésre készülnek.
Az INA közleményben reagált a kormány döntésére, amelyben azt írták: a vállalat ahogy eddig is, tiszteletben fogja tartani a kabinetnek az energiaárak meghatározására vonatkozó minden döntését. Ami a termelés növelését illeti, a technikai és technológiai lehetőségein belül mindent megtesznek a kitűzött cél elérése érdekében, de jelezték, hogy ez mindenekelőtt a már meglévő gázmezők és fúrások termelésbe állítását jelenti, amelyekhez a szükséges engedélyeket várják.
Horvátország földgázellátásának
- 21 százaléka hazai termelésű,
- 57 százaléka az Omisaljban épült, krki LNG-terminálon (cseppfolyósított földgáz-terminál) keresztül érkezik,
- 22 százaléka pedig Oroszországból jön.
A teljes gázfogyasztás felét a háztartások használják fel, 27,7 százalékát a távfűtő- és hőerőművek, 11,3 százalékát az ipar és 15 százalékát a Petrokemija műtrágyagyár. Az INA korábbi számítások szerint idén 703 millió köbméter hazai földgázt tervezett kitermelni, ezt a mennyiséget kell most növelnie.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.