Hatalmas hasznot realizált az orosz gázóriás és így az orosz állam, mert az ukrajnai háború miatt rendkívüli mértékben megugrottak a földgázárak a világpiacon.
2500 milliárd rubelt, mai árfolyamon 16 660 milliárd forintot mutatott ki profitként a Gazprom az első félév végén. Az orosz állam kisebbségi tulajdonos a Gazpromban (49,3 százalék az övé), ezért a haszon jelentős része az államkincstárat illeti meg – 1210 milliárd rubel, mintegy 8 ezer milliárd forint. Ezt még a Gazprom közgyűlésének meg kell szavaznia szeptember 30-án, de a döntés aligha lehet kétséges Vlagyimir Putyin orosz elnök birodalmában.
Hogy sikerült ilyen nagy profitot elérnie a Gazpromnak, amikor az ukrajnai háború miatt sok nyugati állam szankciókat jelentett be az orosz energiahordozókkal szemben? Úgy, hogy a dinamikusan bővülő ázsiai piacokon adták el a földgázt, melynek ára a globális hiány miatt az egekbe emelkedett.
Famil Szadigov, a Gazprom alelnöke így összegezte a helyzetet: “A szankciós nyomás és a kedvezőtlen nemzetközi helyzet ellenére a Gazprom rekordforgalmat és profitot produkált 2022 első félévében. Közben pedig sikerült a cég adósságállományát a minimális szintre csökkenteni.”
A számok is jól mutatják, hogy a nyugati országok nem hiába próbálkoznak leállítani az orosz energiavásárlásokat, hiszen ezzel közvetetten Moszkva ukrajnai háborúját támogatják. Ebben a környezetben érkezett nemrég a hír, miszerint Szijjártó Péter örömmel jelentette be, hogy Magyarország megállapodott a Gazprommal, még több orosz gázt veszünk.
Az Európai Unió energiaügyi miniszterei amúgy szeptember 9- én találkoznak majd, hogy megvitassák a téli felkészülést és azt, hogy miképp lehet kompenzálni a lakosságot a drasztikus gázáremelésért.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.