60 cég és néhány ezer munkavállaló fog várhatóan részt venni abban a júniustól decemberig tartó kísérletben, amelyben tesztelik a 4 napos munkahét megvalósíthatóságát.
A Guardian azt írja, ez lesz a világon az eddigi legnagyobb kaliberű kísérlet a rövidített munkahétre. 60 cég több mint 3000 munkavállalója fog várhatóan részt venni a júniustól év végéig tartó tesztidőszakban: a többi között egy londoni sörfőző vállalat és egy orvosi eszközökkel foglalkozó manchesteri cég is beszáll a projektbe.
A rövidített munkahét célja, hogy az alkalmazottaknak kevesebbet kelljen dolgozni ugyanannyi fizetésért, miközben a munkavégzés hatékonyságát növelni tudják. Az erre vonatkozó pilot programot az Oxfordi, illetve a Cambridge-i Egyetem akadémikusai, az amerikai Boston College dolgozták ki a 4 Day Week Global és az Autonomy nevű agytrösztekkel közösen. Utóbbival a hvg.hu korábban interjút is készített a munkaóraszám-csökkentés gyakorlati megvalósíthatóságáról:
Minél több helyen teszik szabadnappá a pénteket, annál inkább ez lesz az új norma
Egy brit tanácsadó cég azon dolgozik, hogy minél könnyebben térjenek át a cégek a 40 órás munkahétről a 32 órásra, mert a "szabad péntek" bevezetése nemcsak az alkalmazott, de a munkáltató érdeke is. Vajon meddig lesz luxus a rövidített munkahét, hogyan kerülhető ki a túlórázás csapdája, és tényleg jót tesz a bolygónknak, ha kevesebbet dolgozunk?
A 4 napos munkahét kipróbálását Angliában leginkább a pandémia hívta életre, mivel a világjárvány idején nagyon sokan tértek át a távmunkát is magában foglaló hibrid munkavégzésre, ez pedig egyszerűen átírta azokat a mintázatokat, amelyek alapján a munkahelyen dolgoznak az emberek, leginkább a reggel 9-től délután 5-ig tartó, öt munkanapos beosztást.
Joe O’Connor, a 4 Day Week Global igazgatója a Guardiannek elmondta, hogy a munkaszervezés szempontjából nincs értelme visszaforgatni az idő kerekét a járvány előtti időkbe. Egyre több cégvezető ismeri fel, hogy a munkaórák száma helyett a munka minőségére kell fókuszálni, a pandémia pedig ráirányította a figyelmünket arra a kérdésre, hogy mit tartunk egészségesnek a munka-magánélet egyensúlyát tekintve.
Tavaly Izlandon már lezajlott egy hasonló kísérlet: akkor 2500 ember bevonásával és a reykjavíki önkormányzat, valamint a kormány partnerségével próbálták meg valamelyest rövidíteni a munkahetet.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: