Vállalkozás hvg.hu 2022. március. 16. 13:59

Az EU még több nőt szeretne látni a vállalatok élén, és már terve is van erre

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint a kvótarendszer segíthet áttörni az üvegplafont.

Az Európi Unió munkaügyi és foglalkoztatási miniszterei jóváhagyták azt a tervet, amely új követelményeket állapít meg a nemek közötti egyensúlyra vonatkozóan az Európában működő cégek esetében. A terv lényege, hogy még több nő kerüljön vezetői pozíciókba, vállalatok igazgatótanácsába.

Az EU ehhez egy új rendszer bevezetését szorgalmazza, amelynek lényege, hogy 2027-re minden, az unió tagállamaiban székhellyel rendelkező, tőzsdén jegyzett vállalatnál a vezetői pozíciók

legalább 40 százalékát nő töltse be.

Ez az arány 33 százalék lenne azoknál a cégeknél, ahol vezetői és nem vezetői pozíciók is vannak. Azoknak a vállalatoknak, amelyek nem teljesítik a célértékeket, új, közvetlen kiválasztási rendszereket kellene bevezetniük a nemek közötti egyensúly elérése érdekében.

A Politico szerint az intézkedés éveken át csúszott, mivel a tagállamok nem voltak hajlandóak átadni a foglalkoztatási kérdésekre vonatkozó hatáskört Brüsszelnek.

„Szeretnénk áttörni azt a bizonyos üvegplafont, amely megakadályozta a tehetséges nőket abban, hogy a vezető pozíciókba kerüljenek” – fogalmazott Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.

A tervezett rendelkezést csak az uniós cégek anyavállalatainak országában kellene érvényesíteni.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.