Vállalkozás hvg.hu 2022. január. 18. 17:10

Harmadannyi utasa volt a Budapest Airportnak tavaly, mint a járvány előtti utolsó évben

Sikerült javítania a 2020-as utasszámán a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérnek, de 2019-hez képest még mindig nagy a lemaradás.

Tavaly a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér a koronavírus-járvány első évével, vagyis 2020-szal összehasonlítva jobb évet zárt, 20 százalékkal több utas fordult meg a budapesti repülőtéren, összesen 4 622 882 fő – írja a Budapest Airport a keddi közleményében, amelyben értékelték a 2021-es évüket.

A közlemény szerint figyelemreméltó adat, hogy míg az első félévben összesen 604 000 utas használta a légikikötőt, addig az év második hat hónapjában 4 019 000 fő, vagyis a második félévben meghétszereződött a repülőtér forgalma. Mindez a járvány harmadik hulláma lecsengésének, a pandémia miatt bevezetett korlátozások enyhítésének, az átoltottság növekedésének és ezzel párhuzamosan az utazási kedv felerősödésének tudható be.

Úgy vélik, a tavaly összességében sokkal enyhébbek és kiszámíthatóbbak voltak az utazási szabályok, mint 2020-ban, és az utasok is megtanultak együtt élni az utazáshoz szükséges különböző protokollokkal és biztonsági előírásokkal, így egyre bátrabban indultak útnak, akár távolabbi célállomások felé is. Ugyanakkor azt is hozzátették, hogy az utasforgalom éves szinten továbbra is csak a járvány előtti szint egyharmadát érte el.

A 2021 legforgalmasabb időszaka a november volt, közel 730 ezer utassal, míg a legkevesebb, 54 407 utast februárban regisztrálta a repülőtér. Tavaly a legforgalmasabb útvonalak London, Amszterdam és Párizs voltak; az utasok 17 százaléka ezeken a járatokon utazott.

Ami a hosszú távú járatokat illeti: Szöul, Dubaj és Doha is stabilan szerepelt tavaly is a budapesti repülőtér menetrendjében. A kínai, kanadai és egyesült államokbeli járatok újra indulására még várni kell; a LOT a tavalyi év végén jelentette be, hogy 2022 júniusától újra közlekedik a Budapest–New York járata, a Budapest Airport pedig több másik hosszú távú járatról is tárgyal, amelyek remélhetőleg már a nyári menetrendben megjelennek majd – olvasható a közleményben.

A személyszállításhoz képest az áruszállításban sikerült komolyan előrelépnie a repülőtérnek: 2021 minden idők legerősebb éve volt árumennyiség tekintetében, a Budapest Airport átlépte a 180 ezer tonnás cargo álomhatárt – írják. Az évet 183 362 tonnával zárták, ami 36,4 százalékos növekedés a 2020-hoz képest.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.