A Bács-Kiskun, Békés és Veszprém megyében működő vállalkozások számítanak a legnagyobb növekedésre.
Átlagosan a költségeik 15 százalékos emelkedésére számítanak 2022-től a kis- és közepes vállalkozások (kkv) – közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt. szerdán.
A kkv-k visszajelzése alapján a költségnövekedésből 7 százalékot a minimálbér és a garantált bérminimum emelése tehet ki. A GKI emellett az energiahordozók drágulását emelte ki, amely – mint írták – valószínűleg jövőre is folytatódik. A magasabb költségek várhatóan az inflációt is gyorsítani fogják.
Több mindenre van hatással a minimálbér-emelés, mint gondolnánk
Januártól bruttó 200 ezer forintra emelkedik a minimálbér összege, ami az idei évhez képest közel 20 százalékos emelést jelent. Ennek az egy összegnek az emelése azonban nemcsak azoknak a munkavállalóknak a pénztárcájára van hatással, akik ennyit keresnek, hanem számos egyéb juttatásra is. A Bank360.hu elemzői összefoglalták, mi mindenre lesz hatással a minimálbér emelkedése 2022-től.
A felmérés alapján a vállalkozások méretüktől függetlenül hasonlóan vélekednek a kilátásaikról: a közepes méretűek 13 százalékos, a kisebbek valamivel nagyobb, 17 százalékos költségnövekedésre számítanak.
A területi megoszlás nagyobb eltérést mutat, hiszen a Bács-Kiskun, Békés és Veszprém megyében működők 18–20 százalékos, míg a Fejér, Nógrád, Tolna, Pest megyeiek csak 10–12 százalékos emelkedést valószínűsítettek.
Átlag alatti költségnövekedést várnak a kereskedelem és javítási szektorban érdekelt cégek (12 százalék), magasabbat a feldolgozóiparban és az üzleti szolgáltatásokban dolgozó társaságok (17–18 százalék). Az építőiparba átlagos, 15 százalékos költségnövekedéssel számolnak a kkv-k.
A GKI 4 fő feletti, nem mezőgazdasági vállalkozást kérdezett meg a reprezentatív felméréshez, amelyben 838 kkv vett részt – olvasható a közleményben.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.