Két számjegyű növekedést mért a KSH a mezőgazdaság 2021-es teljesítményében, de ennek az oka az, hogy 16 százalékkal nőttek az árak, így az egy évvel korábbinál kevesebb terméket is több pénzért lehetett eladni.
Elkészítette a Központi Statisztikai Hivatal a magyar mezőgazdaság 2021-es teljesítményéről szóló első becslését. Ez az első olyan adat a magyar gazdaságból, amelyről a teljes éves mutatót közzéteszik már most – az év hátralévő néhány hete nyilván nem a mezőgazdaság csúcsidőszaka, ezért már most lehet egész 2021-re összesíteni.
A mezőgazdaság teljes kibocsátása 13 százalékkal nőtt 2020-hoz képest. Ez nagy növekedés, csakhogy
az oka az, hogy ágazat árai átlagosan 16 százalékkal nőttek, maga a termelési volumen 2,3 százalékkal csökkent.
Vagyis kevesebb terméket állítottak elő, de annyival drágábban lehetett ezeket eladni, hogy a folyó áron számolt kibocsátás emelkedett. A mezőgazdasági munkaerő-felhasználás 3,5 százalékkal csökkent eközben.
A növénytermesztés húzta vissza az átlagot, itt 6,5 százalékos csökkenést mértek 2020-hoz viszonyítva. A kukoricatermelés 23 százalékkal esett vissza, a repce termésmennyisége 20, a krumplié 18 százalékkal csökkent, ezt részben ellensúlyozta a búza 4,1 és az árpa 14 százalékos növekedése. Gyümölcsökből 10 százalékkal több termett, amit elsősorban az alma jó eredménye okozott, a barackfélék termesztését a tavaszi fagyok megnehezítették.
Az állattenyésztésben 4,5 százalékos növekedést mértek, ami úgy jött ki, hogy élő állatból 4,9 százalékkal többet tenyésztettek, állati termékekből pedig 3,5 százalékkal lett több.