Megnőttek a nyersanyagárak is, ezt pedig az IKEA a vásárlóira terheli.
Jelentősen visszaesett az IKEA nyeresége a világszerte tapasztalható magasabb szállítási és nyersanyagköltségek miatt – írja a BBC. A lap úgy tudja, hogy a bútorvállalat a növekedő költségek egy részét áthárítja a vásárlóira.
A svéd vállalat termékei után ugyan rekordmértékű volt a kereslet a járvány miatti lezárások idején, mégis az IKEA Group adózás előtti profitja mégis 16 százalékkal, 1,7 milliárd euróra esett szeptemberre. Ez a legutóbbi, járvány előtti év hasonló időszakához képest 4 százalékos visszaesést jelent.
Az IKEA pénzügyi igazgatója, Martin van Dam arra számít, hogy a költségeik a globális ellátási lánc krízise nem szűnik meg egyhamar, és az energiaárak is magasak maradnak, ezért a következő év még inkább tele lesz kihívásokkal.
Az IKEA Group, amely a franchise partnerei számára értékesíti a vállalat termékeit, szeptemberben még nem pakolta rá a költségeit – legalábbis részben – az áraira, de még ebben a pénzügyi évben készül rá. Van Dam azt is közölte, hogy az üzletek tulajdonosainak lesz némi mozgásterük arra, hogy a plusz kiadásaikat továbbhárítsák a vásárlókra.
Az IKEA vezetése részéről korábban is érkeztek drágulásra utaló nyilatkozatok: Jasper Brodin vezérigazgató október közepén számolt be arról, hogy a kikötőkben tapasztalható torlódás ellátási problémákat okozhat a következő időszakban.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.