Hiába osztja zsákszámra a pénzt két minisztérium is az egészségipari fejlesztésekre, az összes hasznosulása kétséges.
A Pénzügyminisztérium 80, az Innovációs és Technológiai Minisztérium pedig 23 milliárd forintos keretet nyitott az egészségipari fejlesztések támogatására. Ez még jó hír is lehetne, csakhogy kétséges, jól hasznosul-e az összeg – olvasható az e heti HVG-ben. Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára például úgy kommentálta a fejlesztések hírét: „Az ágazat örül a támogatásnak, főként azért, mert a tényleges gyártók is kaptak valamennyit.”
A PM támogatási listáján feltűnően sok olyan cég van, amely az egészségipari gyártást eddig hírből sem ismerte. Egyéb kérdőjelek is akadnak: a Dunaföldváron alapított, maszkok gyártására szolgáló gyár avatóján, ahol még Varga Mihály is megjelent, orvosi eszköz minőségű termékekről volt szó, a gyártó azonban már csak lakossági igényt kielégítő papíráruról beszél, és az sem világos, mi kerül ezen 1,4 milliárd forintba, amikor az iparági szereplők szerint nagyjából a feléből meg lehetne valósítani egy ilyen beruházást.
Egy ingatlanfejlesztéssel és geotermikus energia hasznosításával foglalkozó cég, az EU-Fire Kft. is megjelent az egészségiparban, Kocsordon és Mátészalkán vágott bele 1,5 milliárd forint állami juttatásból orvostechnikai eszközök gyártásába. Csakhogy az ilyen eszközökre vonatkozó előírásokat teljesíteni akár másfél éves folyamat is lehet, és hiába hangzik szépen, hogy évente 190 millió biztonsági injekciós tű gyártását tervezik, ebből az eszközből 1,5-2 milliárd darab az a széria, amely a nemzetközi piacon is versenyképes.
Részletek az e heti HVG-ben és a hvg360-on.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.