Közérdekű keresettel érte el a GVH, hogy két, üdülési jogok miatt elmarasztalt cég ügyfeleinek elég csak a szerződést bemutatniuk a bíróságon.
Még 2018-ban büntette meg a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) együttesen 41 millió forintra az Exch-Immo Kft. és a Club Hotels Europe Ingatlanhasznosító Kft. vállalatokat, mert megtévesztették a fogyasztókat üdülési jogaik eladásáról szóló ajánlataikkal.
Mivel a jogsértés sok embert érintett, a versenyhatóság közérdekű keresetben kérte a bíróságot, hogy a jogsértést valamennyi érintettre, vagyis a perben nem álló, de érdekelt fogyasztókra is kiterjedő hatállyal állapítsa meg. A Fővárosi Törvényszék ennek helyt adott, így az ügyfelek mostantól a cégekkel szemben polgári perben egyszerűen érvényesíthetik kárigényüket.
A döntés szerint, mivel a jogsértés ténye bizonyított, így az érintetteknek a bírósági eljárásokon elég bemutatniuk a cégekkel kötött szerződésüket.
A GVH szerint az üdülési jogokkal kapcsolatos megtévesztések azonos sémára épülnek: a cégek személyes egyeztetésekre csalogatják be a fogyasztókat azzal kecsegtetve, hogy segítséget kapnak meglévő üdülési joguk értékesítéséhez. Az egyeztetésen a cégek elhitetik, hogy a sikeres értékesítés érdekében szükséges a már meglévő üdülési jog bővítése, vagy újabb üdülési jog vásárlása. Ezt követően azonban az ügyfelek nem kapnak valós segítséget üdülési joguk továbbértékesítésében, így az eredetinél is kedvezőtlenebb helyzetbe kerülnek.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.