Átláthatatlan a közvetítő cég tulajdonosi háttere, ezért nem lehetne közpénzt adni nekik – állítja Tényi István.
Hűtlen kezelés gyanújával tett bejelentést Tényi István a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodánál a Sinopharm-szerződés miatt – írja a Válasz Online. Tényi szerint mivel a kínai vakcinákat Magyarországra juttató Danubia Pharma Kft. tulajdonosi szerkezete átláthatatlan, a központi költségvetésből nem lehetett volna kifizetést teljesíteni a cég számára.
A Danubia Pharma nevét akkor ismerhettük meg, amikor a kormány nyilvánosságra hozta a kínai Sinopharm-vakcinák beszerzéséről kötött szerződést, és ebből kiderült, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ nem közvetlenül a kínai partnertől vásárolja az oltóanyagot, hanem e vállalkozáson keresztül szerzi be az 5 millió adagot.
Már elsőre sem volt világos, hogy miért kellett egy közvetítő cég, a cégháló pedig még tovább növeli a bizonytalanságot. Főleg akkor, amikor megnéztük az érintett vállalatok múltbeli céghálóját is: offshore, a valódi tulajdonosokat nem mutató cégek sorát találtuk.
Offshore cégek is felbukkannak a lélegeztetőgép- és vakcinaszerződések főszereplői mögötti céghálóban
Két nőgyógyász és egy gyógyszerész alkotja azt az évek óta együtt dolgozó triót, akik közül ketten dokumentáltan igen közeli kapcsolatban vannak, illetve voltak a járványkezeléssel összefüggésben több mint 100 milliárd forint értékű szerződéseket elnyerő cégekkel. A trió céghálója körül egy időben több offshore cég tűnt fel, van köztük belize-i és vanuatui társaság is.
A cég ügyvezetője, Tuza Máté az Indexnek beszélt arról, hogy a cég valódi tulajdonosai „magyar szakmai befektetők, akik a hazai egészségügy helyzetének javításában látják a jövőjük zálogát”.
Az alkotmány szerint „a központi költségvetésből csak olyan szervezet részére (…) teljesíthető szerződés alapján kifizetés, amelynek tulajdonosi szerkezete, felépítése, valamint a támogatás felhasználására irányuló tevékenysége átlátható”.