Saját tőkét, saját pénzt befektetni nagyon drága, mert a tulajdonosok átlagos hozamelvárása ma éves 15–30 százalék között mozog a kkv-szegmensben. Nem véletlen tehát, hogy még azok is, akiknek egyébként volna elegendő saját forrása, sokkal inkább preferálják a ma akár 4 százalék körüli fix kamatozással elérhető cégfelvásárlási hiteleket.
Melyik legyen előbb: a tyúk vagy a tojás? Szerződjük le előbb a cég adásvételét, és már a tranzakció pontos részleteinek birtokában keressük fel a bankot finanszírozási igényünkkel? Vagy előzetes információk alapján próbáljunk meg a bankunktól valamilyen finanszírozási ígéretet kicsikarni? Ez utóbbi lehet a járható út, mert ha az üzleti megállapodást követően vágunk bele a bankhitel megszerzésébe, ki fogunk futni az időből.
A legfontosabb feltételek
Felvásárlás értéke: ma a kereskedelmi bankok jellemzően 400-500 millió forintos vételártól nyitottak egy akvizíció megfinanszírozására. Egy ilyen típusú finanszírozás ugyanis lényegesen összetettebb, mint egy gép-, vagy ingatlanvásárlás hitelezése, így szükséges hozzá egy minimális tranzakcióméret.
Önerő: ahogy minden más hosszú távú hitelnél, itt is elvár a bank a tulajdonosoktól legalább 20 százalék önerőt, ami természetesen a konkrétumok függvényében inkább növekedhet, mint csökkenhet.
Hiteligény nagysága: a felvásárlási értékből és az önerőből adódik, hogy a minimális hitelérték ebben a kategóriában 300 millió forint körül mozog, az ennél kisebb volumenű hiteligényekkel egyszerűen nem éri meg a bankoknak foglalkozni. (Illetve amilyen áron az megérné nekik, az nagy valószínűséggel a hitelfelvevőnek nem lesz jó üzlet.)
Tevékenységek, biztosítékok: nem mindegy, hogy milyen tevékenységű társaságot szeretnénk megvásárolni. Ilyen szempontból legkönnyebb helyzetben akkor vagyunk, ha a felvásárolni kívánt társaság rendelkezik ingatlanvagyonnal, illetve tevékenysége hosszú távú vevői/megrendelői szerződések mentén folyik. A bankok számára nehéz/nehezebb megfogni például az IT-szektorban tevékenykedő cégeket, ahol jellemzően még az iroda sem saját tulajdon.
Referencia, üzleti múlt: meghatározó az, hogy jelenlegi céged mivel foglalkozik, és az milyen bevételvolument ért már el. Egy 200 millió forint éves bevételű céggel 2 milliárdos céget felvásárolni banki szempontból elképzelhetetlen. Elutasítást vonhat maga után az is, ha a felvásárlás üzleti logikája nem igazolható a bank számára: például egy csapágygyár tulajdonosa nem tud banki hitelből pékséget vásárolni, hiszen honnan lenne szakmai tapasztalata hozzá, ami a nyereségesség megtartását biztosítaná. Ha viszont gabonakereskedőként, esetleg cukrászdatulajdonosként szeretne valaki pékséget vásárolni, akkor teljesen más a helyzet.
Profittermelő képesség: azt említenünk sem szükséges, hogy mind a vásárló, mind a megvásárlandó cég hitelképességét vizsgálja a bank, fontos, hogy legalább a kettő profittermelő képessége együttesen ki tudja termelni a felvett hitel adósságszolgálatát, azaz éves tőke- és kamatfizetési kötelezettségét.
Fenntartható profitabilitás: ahhoz, hogy a cég működésének zavartalansága biztosított legyen, fontos a meglévő belső folyamatok teljes körű átlátása és ennek a tudásnak az átadása. Ez nem tud papíron megtörténni, ehhez idő kell. A meglévő kereskedelmi kapcsolatok átörökítése mind beszállítói, mind vevői/megrendelői oldalon elengedhetetlen.
Ennek átadása, valamint az új tulajdonossal szembeni bizalom kiépítése szintén a volt tulajdonos közreműködésével történhet csak meg. Ezért nem csak a bankok várják el, de az új tulajdonosnak is alapvető érdeke, hogy a régi tulajdonos 1-2 évig még érdekelt maradjon a működés fenntartásában. Ennek (leggyakoribb) formája a vételár-visszatartás, ami előre definiált célok, célszámok teljesülése esetén kerülhet kifizetésre.
Mekkora átfutási idővel számolhatunk?
Fontos tudni, hogy egy ilyen típusú hiteligény banki átfutási ideje döntésig alsó hangon 3 hónap, de ez nagyban függ attól, hogy mi magunk hogyan tudjuk a szükséges információkat és dokumentumokat a bank rendelkezésére bocsátani.
Ezekre lesz szükség a hiteligénylés benyújtásához
- A megvásárolni kívánt cég és a vevő cég tevékenységének bemutatása, az esetleges szinergiák és a tranzakcióból származó előnyök bemutatása.
- A megvásárolni kívánt vállalkozás és a vásárló cég év végi beszámolója, főkönyvi kivonata, vevő-szállító analitikája 2-3 évre visszamenőleg.
- A megvásárolni kívánt cég jogi és számviteli átvilágításának eredménye.
- A megvásárolni kívánt cég főbb partnereinek, szerződéses paramétereinek részletes bemutatása. (Ezt általában a jogi átvilágítás tartalmazza).
- Pénzügyi terv (cashflow kimutatás) mindkét cégre külön-külön, illetve konszolidált formában is, a tervezett hitel teljes futamidejére, ami 5-7 évet jelenthet.
- Adásvételi szerződés tervezete.
- Jogi és számviteli átvilágítás eredménye.
Növekedési hitellel (NHP) lehetséges?
Nem. A NHP legújabb szabályozása értelmében cégfelvásárlásra nem felhasználható. Ha ez lenne az igény, maximum a tranzakciós struktúra átalakításában lehet gondolkozni (pl. a kinézett cégből megvásároljuk a termelőeszközöket és az ingatlanokat), de ez sok esetben nem működőképes. Éppen ezért érdemes lehet a felvásárlási folyamat előtt hitelszakértővel konzultálni a reálisan elérhető finanszírozási lehetőségekről.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.