Vállalkozás hvg.hu 2019. április. 03. 18:23

Magyar befektetők kelet-európai startupokkal törnének be az amerikai piacra

Az Oktogon Ventures százszoros növekedésű tech-startupokat keres Közép-Kelet-Európában, és a világpiacra törnének be velük.

Oktogon Ventures néven befektetőcéget indít Fehér Gyula, aki a Ustreamet adta el az IBM-nek, majd mostanáig vezető pozíciót töltött be utóbbinál, írja a Forbes. Társa Pistyur Vera, a Bridge Budapest vezetője, aki ezentúl csak stratégiai kérdésekkel foglalkozik majd eddigi cégénél.

Az Oktogon Venturesbe nagyrészt magyar, de több külföldi milliárdos befektető is eddig összesen 10 millió euró összegű forrást gyűjtött össze, amit a következő évben 20 millió euróra – azaz több mint 6 milliárd forintra – terveznek emelni. Az alapító befektetők között van Gerendai Károly, a Sziget atyja, Lakatos Péter Videoton-társtulajdonos és társvezérigazgató, valamint fia, Lakatos Dávid, akinek a korábbi startupját, a Soldot a Dropbox vásárolta föl.

A cég célja, hogy seed (azaz korai fázisú) startupokba invesztál, amelyekben jelentős (azaz százas nagyságrendű) növekedési potenciált lát.

Magyarország mellett Közép-Kelet-Európa további hét országában (Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Szlovénia, Románia, Bulgária, Horvátország) keresnek ígéretes, korai fázisú startupokat, elsősorban technológiaiakat. A befektetéssel elsősorban amerikai és nyugat-európai piacokat céloznak meg. Két amerikai piacra szánt magyar céggel indulnak, összesen 20–25 céges portfóliót terveznek.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.