Hosszú lista került nyilvánosságra arról, melyik cégek adják a legtöbb tao-pénzt. Állami vállalatok, Mészáros Lőrinc cégei és a közbeszerzések sikersztorijainak szereplői látják meg a fantáziát Felcsútban, Mezőkövesdben, Kisvárdában, vagy épp a Ferencvárosban.
Egy több ezer elemből álló adatbázist szerzett meg a 444 a legnagyobb tao-támogatásokat adó cégekről. A lista állami cégekkel, a közbeszerzések nagy győzteseivel és Mészáros Lőrinc vállalataival van tele.
A rendszer lényege az, hogy a cégek a társasági adójuk egy részét az államkassza helyett sportegyesületek támogatására adhatják. Hiába mondta Orbán Viktor azt, hogy ez nem közpénz, a bíróság úgy döntött, közpénznek számít, hiszen ha nem a sportra fordítanák, akkor az államkasszába kerülne az összeg. Ennek ellenére sok sportszövetség, egyesület, és támogatást adó cég is titkolózik, mire költik a tao-támogatásokat.
A legtöbb tao-pénz Felcsútra érkezik. Tavaly a legtöbbet, 2 milliárd forintot a Mol cége, az FGSZ Földgázszállító Zrt. adta, a Mol maga 1 milliárdot utalt, az MKB Bank pedig, amelyben Mészáros Lőrinc is tulajdonos, 1,8 milliárddal segítette a felcsúti focit. De hosszú még a lista, Mészáros és családjának cégei, Orbán Viktor apjának bányászati vállalkozása, közbeszerzéseken gyakran nyertes építőipari cégek is ott vannak a támogatók között.
Tállai András államtitkár Mezőkövesdjében is sok cég látta meg a fantáziát. Igaz, 2018-ban OTP-támogatás már nem volt, de megjelent a Geosol, az ország egyik legkorszerűbb hulladékkezelő rendszerét működtető cége, amely egy Mészáros Lőrinc által kezelt magántőkealaphoz került. 2016-ban és 2017-ben a Mol is összesen több, mint egymilliárd forintot küldött.
A Kisvárda, amely tavaly jutott fel az NB I-be, már korábban, másodosztályúként is félmilliárdos támogatásokat kapott a Duna Aszfalttól, de százmilliókkal szállt be az FGSZ Földgázszállító is, és a támogatók között ott volt a paksi turbinát gyártó GE Infrastructure Hungary, valamint a kormányzati kommunikációs tenderek akkori nagy győztese, Kuna Tibor cégei, a Mol, az MKB és az Allianz is. Seszták azóta, ha nem is kegyvesztett lett, de kikerült a NER első sorából, 2018-ban pedig már a klub is csak kisebb összegű támogatásokat kapott.
A Ferencváros más utat választott, ott az állami cégek szponzorként szállnak inkább be – a végeredmény ugyanaz, közpénzből költekezhet a klub. Azért a tao ott is jelen van, a Provident 150, a Telekom 128, a MAVIR 57 milliót adott.