Vállalkozás hvg.hu 2018. október. 24. 09:28

2 millió munkavállaló biztosítása forog kockán

December 31-ig meg kell kötni a szerződést azoknak a cégeknek, akik jövőre is adómentesen szeretnének kockázati biztosítást adni dolgozóiknak. Több tízezer cég érintett, és ennek a biztosításnak ráadásul gazdaságfehérítő hatása is van.

Több tízezer céget, 1,5-2 millió dolgozót és családtagjaikat érintheti a kockázati biztosításokat is sújtó adótörvény-módosítás – írja Azénpénzem.hu. Jelenleg ennyi cég adott vállalati juttatás keretében ilyen szolgáltatást, és tette lehetővé a családtagoknak a csatlakozást.

A kormány alapjaiban változtatta meg a béren kívüli juttatási rendszert 2019-től, így jövőre megszűnik a kockázati biztosítások adómentessége, azaz normál bérként kell megfizetni utána az adókat és járulékokat, és a megfelelő részt a munkavállalótól is le kell vonni.

Az átmeneti időszak 2019-ben a következő biztosítási évfordulóig, de legfeljebb 2019. december 31-ig biztosítja az adómentességet.

Azoknak a cégeknek tehát, akik a teljes 2019-es évre adó- és járulékmentesen (a minimálbér 30 százalékáig) szeretnének vállalati juttatás keretében kockázati személybiztosítást adni a dolgozóiknak, most kell szerződni, illetve a régebbi szerződéseket módosítani, felmondani.

A kockázati élet-, baleset-, és betegségbiztosítás a véletlenszerűen, váratlanul bekövetkező eseményekre (pl. halálesetre, balesetre, betegségekre, egészségkárosodásokra) nyújt biztosítási védelmet úgy, hogy ha az bekövetkezik, akkor a biztosító a nem várt esemény miatti, sokszor jelentős összegű kiadásokra fizet. Van olyan biztosítás is, ami megtéríti a felmerülő egészségügyi ellátás költségeit, előre egyeztetett időpontban végzett diagnosztikát és ellátást finanszírozhat, vagy állja a rehabilitációs költségeket.

A kockázati biztosítások 2012-től élvezték az adómentességet a munkáltatói juttatások keretében, emiatt több tízezer cég kötött ilyet dolgozóinak és családtagjaiknak is. 2015. és 2017. között mintegy háromszorosára (13-ról 27 százalékra) nőtt azon nyilatkozó cégek száma, amelyek a biztosítást is betették mint fix juttatást.

A cégek számára ez azért előnyös, mert adómentesen adhatták dolgozóiknak, kevés adminisztrációval jár, a munkavállalók értékelik a cég gondoskodását, és ezzel erősödik a lojalitásuk. Emellett az egyes cégeknél az egészségbiztosítások keretében végzett szűrővizsgálatoknak köszönhetően csökkent a táppénzes napok száma

Mivel csoportos biztosításokról van szó, azaz a vállalat együtt köti meg dolgozóinak, a munkavállalók jóval olcsóbban juthatnak hozzá ezekhez a szolgáltatásokhoz, mely Ezer fő felett akár 30-50 százalékos, de 200 fő felett is 10-20 százalék feletti kedvezményt jelentett.

Az új feltételekkel sok cég azonban vélhetően csökkentett szolgáltatásokat tud csak vásárolni, vagy akár fel is mondhatja a szerződéseket.

Magyarországon rendkívül alacsony az egyénileg kötött kockázati biztosítások száma, és a biztosítási összegek is elmaradnak a kívánatostól. Egyes becslések szerint a magánegészségügyben elköltött százmilliárdok harmadáról nem kérnek számlát, míg a biztosító csak számla ellenében fizeti ki a szolgáltatásokat, azaz ennek a juttatásnak jelentős gazdaságfehérítő hatása is van.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.