Vállalkozás hvg.hu 2018. október. 04. 14:10

Bevált a Pénzügyminisztérium félmilliárdos kampánya Ukrajnában, özönlenek a munkavállalók

Az elmúlt két évben háromszor annyi külföldi, főleg ukrán, szerb, macedón, valamint indiai és Costa Rica-i érkezett dolgozni Magyarországra. A most nyugdíjba vonuló Ratkó-gyerekeket már csak azért is nehéz lesz pótolni, mert a jóval kisebb, épp most a munkaerőpiacra lépő generációt a külföld is csábítja.

A Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal adatai szerint az idei első négy hónapban közel 14 ezer tartózkodási kérelmet adtak be munkavállalás céljából. Ez duplája a tavalyinak és triplája a 2016. január-áprilisi időszaknak – írta a G7. Korábban megírtuk, hogy a magyar tehenészeteket gyakorlatilag az indiai vendégmunkások mentik meg. A G7 most arról számolt be, hogy egy Tatabánya környéki gyárban a szerb és ukrán munkavállalók mellett egyre több dolgozó érkezik a közép-amerikai Costa Ricából is.

A Pénzügyminisztérium tavaly június óta engedélyezi a hiányszakmák esetében a munkavállalási engedély mellőzését, ha 3 hónapnál rövidebb időszakról van szó. A kormány ezt a könnyítést azzal indokolta, hogy a külföldi munkavállalók – a bevándorlókkal ellentétben – nem akarnak Magyarországon maradni. A tartózkodási engedélyek iránti kérelmek drasztikus növekedése azonban arra is utalhat, hogy a munkában bevált külföldiek engedélykérelmét többször is beadhatják a három hónap letelte után.

A Pénzügyminisztérium elődje, nemzetgazdasági tárca 2016 júniusában egy debreceni céggel, a Horizon2020 Nonprofit Kft.-vel kötött 450 millió forintos szerződést arra, hogy Ukrajnában kampányoljon a magyarországi munkavállalás mellett. A Magyar Nemzet korábbi cikke szerint a cég vállalta, hogy 5250 ukrán munkavállalót hazai elhelyezkedését segíti. Az Mfor arról számolt be, hogy a kormány számításai szerint ötezret sikerült Magyarországra csábítani.

A munkaerőhiányban nagy szerepet játszik, hogy most mennek nyugdíjba a Ratkó-korszak gyermekei, a munkaerőpiacra lépő 1998-as generáció pedig nyolcvanezer fővel kisebb, 124 ezer fős csoportot képvisel, és a külföldi munkavállalás is vonzó számukra.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.