Vállalkozás hvg.hu 2018. augusztus. 10. 10:40

Megtiltaná egy német gyógyszergyártó, hogy kivégzésekhez használják a termékeit

Azt mondják, árt a hírnevüknek, ha embereket ölnek meg a gyógyszereikkel.

Nem tetszik az egyik német gyógyszergyárnak, hogy az Egyesült Államokban az általuk gyártott, gyógyításra szánt készítményeket néha halálos ítéletek végrehajtásánál használják. A Fresenius Kabi első körben ténylegesen megmentheti egy ember életét, ugyanis keresetet nyújtott be Nebraskában, ahol egy elítéltet éppen az ő termékeikkel készülnek kivégezni – írja a The New York Times.

Carey Dean Moore még 1979-ben megölt két taxisofőrt, ezért ítélték halálra. A férfi már éppen feladta a küzdelmet, amit az ítélet ellen folytatott, a német cég lobbija azonban most kapóra jöhet neki. A Fresenius Kabi a keresetben azt írja: nem a halálbüntetés kérdésében akar állást foglalni, csupán attól tart, hogy ha termékeiket továbbra is méregkoktélokba keverik, az árthat a jó hírnevüknek.

Azt is hozzáteszik, hogy a forgalmazóikkal kötött szerződésekben határozottan leszögezték, hogy termékeiket csakis orvosok és kórházak használhatják, börtönöknek azonban nem lehet azokat eladni. Ez alapján a nebraskai büntetés-végrehajtás csakis illegális úton juthatott hozzá a szerekhez.

A gyógyszergyár keresete megakadályozhatja, hogy Carey Dean Moore-t kivégezzék, az esetében használt szerek egyikének szavatossága ugyanis három héten belül, a másiké október végén lejár. Lejárt készítményt pedig még kivégzéseknél sem használhatnak. Ha a kereset miatt az ítélet végrehajtása csúszik, akkor később már elképzelhető, hogy egyáltalán nem használhatnák a nagy mennyiségben gyilkos szereket.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.