Vállalkozás hvg.hu 2017. december. 04. 12:07

Kiszabadulhat a világ leggyűlöltebb emberének fogságából a Wu Tang Clan albuma

Martin Shkreli akár húsz évre is börtönbe kerülhet.

Lefoglalhatja a szövetségi ügyészség a világ leggyűlöltebb emberének több értékes vagyontárgyát – a Martin Shkreli ellen folyó büntetőügyben pénteken tett erre javaslatot az ügyben eljáró New York-i ügyész. A csalás miatt elítélt üzletembertől 7,4 millió dollár értéket foglalnának le. Az ügyészség így lecsaphat nem csak több milliót érő Enigma kódfejtő gépére, Picasso-festményére, de a Wu Tang Clan „Once Upon a Time in Shaolin” című albumának egyetlen példányára is, amelyért Shkreli kétmillió dollárt fizetett, hogy aztán soha ne adja ki.

Shkreli nem csak ezzel érdemelte ki a világ leggyűlöltebb emberének titulusát. Ő volt az, aki 13,5 dollárról 750 dollárra emelte a Daraprim nevű  AIDS-gyógyszer tablettánkénti árát, miután befektetési cégén keresztül felvásárolta annak gyártóját.

Később kiderült: a fiatal bróker nem megengedett eszközökkel szerezte vagyonát. 2008-ban csak úgy úszta meg a lebukást, hogy munkahelye, a Lehman Brothers csődbe került, 2015-ben azonban már utolérte az igazságszolgáltatás. A vád ellene az volt, hogy hazudott befektetőinek az általa kezelt alap nagyságáról – kár tehát nem érte őket. Shkrelit augusztusban bűnösnek ítélték, a bíróság január 16-án dönt arról, mekkora büntetést szab ki rá. Az akár húszéves börtönön túl ennek része lehet a vagyonelkobzás.

A Bloomberg ugyanakkor megjegyzi: nem világos, hogy a túszul ejtett Wu Tang Clan-albumnak Shkreli egyáltalán a tulajdonosa-e még. Az albumot szeptemberben 1 millió dollárért adták el az eBay-n, a vásárló személyét azonban nem tudni. Shkreli ekkor már börtönbe került a házi őrizet után, miután a bíróság egy Facebook-posztja után úgy ítélte, közbiztonsági kockázatot jelent. A posztban az üzletember 5 ezer dollárt ajánlott fel Hillary Clinton egy hajtincséért.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.