A Sodexo felvásárlásával a Hungast csoport 11 megyében és a fővárosban is főzhet majd. A GVH szerint nincs probléma a felvásárlással, mert marad még elég szereplő a piacon.
Végrehajtható a Hungast Sodexo feletti irányításszerzése - közölte hétfőn a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A hatóság a Hungast Holding Zrt. (Hungast) összefonódás-bejelentésére indult versenyfelügyeleti eljárásban megállapította, hogy a Hungast irányításszerzése a Sodexo Magyarország Kft. (Sodexo) felett nem csökkenti jelentős mértékben a versenyt.
Januárban írtunk arról, hogy a jelenleg önkormányzati és magáncégek által kiszolgált, 150 milliárdos forgalmúra becsült piacot egy állami koordináló szervezet alá gyűrnék be, hasonlóképpen mondjuk a szemétszállítás államosításával létrejött Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő (NHKV) Zrt.-hez. Akkor úgy volt, hogy az államosítást még a tavaszi ülésszakban véghezviszik. A Magyar Nemzet értesülése alapján májusban számoltunk be arról, hogy a készülő - és törvénytervezetben is kidolgozott - menzaállamosítás nyertese a Hungast lehet.
A versenyhatóság mai közleménye szerint az összefonódással érintett vállalkozáscsoportok, így a Hungastot magába foglaló György-csoport és a Sodexo-csoport egyaránt foglalkozik étkezési szolgáltatás nyújtásával, ezen belül közétkeztetéssel (oktatási-, egészségügyi és egyéb közintézmények részére), valamint munkahelyi étkeztetéssel.
A GVH megállapította, hogy
- a György-csoport piaci részesedése a munkahelyi étkeztetést tekintve minimális, miközben az adott ügyben nem érintett piaci szereplő a Sodexo-csoporténál lényegesen magasabb részesedéssel rendelkezik;
- csak a György-csoport nyújt közétkeztetési szolgáltatást egyéb közintézmények részére;
- mindkét vállalkozáscsoport részesedése csekély mértékben haladja meg a 20 százalékot az egészségügyi közétkeztetés piacán, valamint egy piaci szereplő itt is lényegesen magasabb piai részesedéssel rendelkezik, s van további három 10 százalék körüli piaci részesedésű vállalkozás is;
- a két érintett vállalkozáscsoport viszonylag magas (35-45 százalék közötti) együttes piaci részesedése miatt a GVH az oktatási közétkeztetési piacot vizsgálta legrészletesebben, és e piac vonatkozásában is arra a következtetésre jutott, hogy káros horizontális versenyhatások (áremelkedés, vagy minőségromlás) nem igazolhatók.
Utóbbi állítását az iskolai menzák piacáról a GVH azért látja igazoltnak, mert
- a megrendeléseket jellemzően közbeszerzési eljárás keretében lehet elnyerni;
- a piacon az összefonódás után is kellő számú, tendereken elindulni képes független vállalkozás marad fenn;
- az összefonódó felek nem tekinthetők egymás közeli versenytársainak az elmúlt évekből rendelkezésre álló tenderadatok alapján (kevés olyan közbeszerzés volt, amelyen mindkét vállalkozáscsoport elindult, és adagszám szerinti szolgáltatási profiljuk is eltért);
- az önkormányzatok, a szolgáltatás igénybevevői kifejezetten erős vevői alkupozícióval rendelkeznek.
A GVH megállapította továbbá, hogy a Sodexo-csoport csak olyan tevékenységeket végez, amelyekre a György-csoport működése már eddig is kiterjedt.
A Hungast pedigréje
A Sodexo Magyarország 14 milliárd forint árbevételt produkált, a felvásárlás útján a Hungast-csoport az 500 milliós árbevételű Zóna Vendéglátóhoz is hozzájutott. A felvásárlás után a Hungast tizenegy megyében és a fővárosban is főzhet majd.
A Hungastról márciusban írta meg a Magyar Nemzet, hogy több önkormányzati közétkeztetési megbízással növelte árbevételét, például Pécsett, Szekszárdon, illetve Zuglóban, a Papcsák Ferenc polgármester vezette kerület két nappal az önkormányzati választás előtt kötött szerződést a Hungast egyik vállalatával. Pécsett úgy nyertek, hogy 76 millió forinttal drágább ajánlatot adtak, mint az erre a célra szánt éves keret, és volt olcsóbb ajánlat is, mégis a Hungasttal kötöttek szerződést - írta a lap.
Sokak szerint a Hungast Bánki Erik fideszes országgyűlési képviselőhöz kötődik. A Hungast Holding Zrt. tulajdonosa az S-Food Kft., amelynek tulajdonosai között György Tamás és testvérei is megtalálhatók. György Tamás és György Zoltán korábban tulajdonosa volt annak az Aquaplus Kft.-nek, amely több fideszes vezetésű településen fürdőket épített, és amely megalapította az Aqua Holding Kft.-t. Utóbbiban 2006 és 2010 között tulajdonos volt Bánki Erik, a Fidesz országgyűlési képviselője is. Páger Zsolt, a cégcsoport üzletfejlesztési igazgatója erre úgy reagált, nem tud róla, hogy Bánki Eriknek bármilyen befolyása lenne a Hungast életére.
A cégcsoporthoz tartozó Gyermekmenza Kft. által működtetett óbudai menzákon 2016. novemberben tömeges rosszullétről számoltak be a gyerekek szülei. A hivatalos vizsgálat első és másodfokon is ételmérgezést állapított meg, a cégcsoport azonban kétségbe vonta a hatósági eljárás eredményét, szerintük a hasmenést, hányást előidéző baktérium jelenléte tálaláskor még határértéken belül volt, emellett azt sem látta bizonyítottnak, hogy valóban történtek megbetegedések.
A Gyermekmenza Kft. az elmarasztaló hatósági határozatokba nem tudott belenyugodni, ezért bírósághoz fordult. A Budapest Környéki Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság elutasította a keresetét. A döntés jogerős, ellene fellebbezésnek helye nincs. Így már vitán felül áll, hogy a Hungast érdekeltségi körébe tartozó Gyermekmenza Kft. tömeges ételmérgezést okozott Óbudán.