A vállalkozók szakszervezete szerint a kis településeken nem tudják kigazdálkodni a minimálbér emelésének ütemét, míg az NGM az internetre mutogat.
A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb összesítése szerint az összes, szám szerint 141 133 kisboltból 4713 zárt be a tavalyi évben – adta hírül az RTL Klub. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége szerint néhány, korábban csalással élő kisbolt vesztét az adóhatóságokhoz bekötött pénztárgépek okozták, de a legtöbben törvényes működés mellett kényszerültek lehúzni a rolót.
Dávid Ferenc, a szakszervezet főtitkára szerint a nyugdíjasokból, közfoglalkoztatottakból és álláskeresőkből álló kis településeken a fix fogyasztás mellett nem tudták kigazdálkodni az elmúlt évek minimálbér-emeléseinek ütemét. Tavaly 5,5%-os emeléssel néztek szembe a boltosok, idén viszont már 25 százalékos béremeléssel kell számolniuk, vagyis a VOSZ szerint tovább folytatódhatnak a bezárások.
A Híradóban megszólaltatott MSZP-s politikus, Burány Sándor szerint az egész a kormány hibája, hiszen ők szüntették meg a minimálbér adómentességét, és hogy ezt valamennyire kompenzálják, a bruttó bért emelték, ami a munkavállalóknak még mindig kevés, a munkaadóknak viszont sok.
Gulyás Gergely a kormány részéről annyit mondott, hogy ha az adatok valósak, akkor ki kell vizsgálni az okokat, a Nemzetgazdasági Minisztériumnak pedig a következő volt a mondanivalója a bezárásokról:
Az ágazatban megfigyelhető átrendeződés részben az internetes vásárlások elterjedésére vezethető vissza.