Vállalkozás hvg.hu 2017. március. 16. 12:36

A város, ahol tavaly tízmilliárd forintot adtak le a becsületes megtalálók

És ez csak a készpénz. Az értékes tárgyak nem szerepelnek a tokiói rendőrség kimutatásában. Mi, magyarok valószínűleg két dologra is rácsodálkozhatunk a japán statisztikában.

Az egyik az, hogy miért ilyen becsületesek a japánok. A másik pedig az, hogy a világ egyik legfejlettebb bankrendszerével rendelkező ország fővárosának lakói hogyan tudnak elhagyni egy évben 3,7, milliárd jent, ami átszámítva 32 millió dollár, vagyis nagyjából 10 milliárd forint.

Az amerikai Bloomberg gazdasági hírügynökség az első jelenséget szakértők segítségét is kérve a japán kultúrával magyarázza. A japánokat már kora gyermekkoruktól megtanítják arra, hogy próbálják elképzelni, milyen érzés lehet elveszíteni valamilyen kedves tárgyat vagy éppen pénzt. A második jelenségre pedig az lehet a magyarázat, hogy a vagyon elleni bűncselekmények száma alacsony, így a japánok nem tartanak attól, hogy kirabolhatják őket, így nyilván elővigyázatlanabbak, mint például az európai nagyvárosok lakói.

A becsületre nevelés mellett azt sem szabad számításon kívül hagyni, hogy a megtalálónak jutalom is jár, általában a leadott összeg 5-20 százaléka. Ha pedig a tulajdonos három hónap elteltével sem jelentkezik, a teljes összeg a becsületes megtalálóé.

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?