Egy kisebb cégnél, hosszabb időszak alatt sokkal többet lehet tanulni, mint az egyetemen, legalábbis a tapasztalat azt mutatja, hogy amit a diákok az egyetemen tanulnak, ritkán találkozik azzal, amire a munkaerőpiacon szükségük lenne. Ezt szem előtt tartva született meg a Bridge Budapest legújabb ösztöndíjprogramja.
Nemzetközi sörfőző közösség építése a Brewie csapatával, tanulási felület beindítása a Mosaiknál, a Kemyalitics akadémiai közönséget célzó platformjában vagy a BOOKR Kids nemzetközi kiadók számára létrehozott komplex termékének létrehozásában való részvétel, vagy éppen olyan üzleti stratégia megtervezése és előkészítése, amellyel a Be-novative startupokat és kkv-kat tud támogatni az innovációs folyamataikban. Többek között ilyen feladatok várnak idén a Bridge Budapest ösztöndíjasaira.
Az ösztöndíj legfőbb célja, hogy a magukat megmutatni és tenni akaró, egyetemista vagy éppen már végzett tehetségek, valamint a legígéretesebb, magyar alapítású startupok egymásra találjanak. A program első fázisában startupok jelentkezhettek és adhattak meg egy-egy minél nagyobb üzleti hatású feladatot, ami segíti a növekedésüket és a célkitűzéseik elérését.
A 2013-ban alapított nonprofit szervezet, a Bridge Budapest negyedszer indítja útjára ösztöndíjprogramját: “Sokat beszélgettünk a korábbi ösztöndíjasainkkal, mit gondolnak, mire lenne szüksége az egyetemekről kikerülő fiataloknak, hogy könnyebben megtalálják a helyüket a munkaerőpiacon. Egyöntetűen azt mondták, egy kisebb cégnél, hosszabb időszak alatt sokkal többet lehet tanulni. Az a tapasztalatuk, hogy ritkán találkozik az, amit az egyetemen tanulnak azzal, amire a munkaerőpiacon szükségük van később. Az ő igényeikből alakult ki az új program” – mondta Pistyur Veronika, a Bridge Budapest ügyvezetője.
Az ösztöndíjasok úgy érezték, fontos számukra, hogy egy növekedésben lévő cégnél, akár nagyobb hatással bizonyíthassák a kompetenciájukat. A cégek számára pedig segítség lehet a támogatás, hogy egy ambiciózus szakember költségét a Bridge Budapest 6 hónapra kétharmad részben átvállalja, és a kiválasztás terhét is jórészt leveszi a startupról.
Tíz ígéretes, magyar startup (Brewie, Konetik, SpringTab, BOOKR Kids, Be-novative, tryfruit IT Academy, Kemialytics, PublishDrive, Mosaik, Antavo) szerepel a programban, akik egy-egy ambiciózus tehetséget fogadnak októbertől hat hónapra. A marketing, az értékesítés, az informatika és a design területéről szoktak a legtöbben jelentkezni, de mindenféle területeken tanulók jelentkezését is várja a Bridge Budapest. Korábban is előfordult már, hogy egy vegyészmérnök-hallgató bizonyult a legjobb marketinges feladatmegoldónak, vagy hogy egy autodidakta designer – aki eredetileg gyógypedagógus – végezte a legmeggyőzőbb designer munkát. A fiataloknak a kiemelt üzleti hatású feladatok közül kell választaniuk a jelentkezéskor. A startupok mentort biztosítanak az ösztöndíjasoknak a cégen belülről, aki segíti a beilleszkedést, és hogy a fiatal minél inkább megtapasztalhassa, a kompetenciájának milyen hatása van a cég épülésében.
A fiatalok inkább csak gondolni mernek a vállalkozói létformára
Egy kutatás szerint a magyar fiatalok több mint fele kacérkodik egy vállalkozás indításának gondolatával, de a biztonságot szem előtt tartva inkább alkalmazottként látja jövőjét.
Az ösztöndíjas havi nettó 120 ezer forintos fizetésének kétharmadát a Bridge Budapest fedezi. Továbbá egy úgynevezett onboarding programot is szerveznek az új ösztöndíjasoknak. A beilleszkedést segítő program során a fiatal tehetségek megismerkednek a startup-kultúrát érintő alapfogalmakkal és folyamatokkal. A programra augusztus 8-ig, ide várják a jelentkezéseket.
Teljesen felforgatnák a vállalkozói kultúrát az üzleti élet punkjai
Minden szürkezónában működő cég életében eljön a pillanat, amikor "az ügyesség átcsap ügyeskedésbe". Nehéz feladat tisztességes vállalkozónak maradni Magyarországon, de egyáltalán nem lehetetlen, úgy pedig kifejezetten rossz vállalkozónak lenni, hogy bujkálni, csalni kell. A tisztességtelen eszközökkel való előrejutás a legtöbb esetben a menedzsment döntése, amit csak azért hozhat meg, mert gyenge a törvények, különösen az adótörvények betartatása.