Vállalkozás hvg.hu 2016. május. 27. 15:43

A franciáknál már törvény tiltja a munkaidőn kívüli e-mailezést

Pontosabban az új munkaügyi törvény megadja a jogot a dolgozóknak, hogy lecsatlakozzanak a netről és ne foglalkozzanak munkaügyekkel, ha egyszer már letették a lantot.

Az egyébként nem túl nagy népszerűségnek örvendő, a hónap elején megszavazott francia munkaügyi reform egyik pontja, megadja a jogot a legalább ötven főt foglalkoztató cégek dolgozóinak, hogy a munkaórákon kívül egyszerűen ne reagáljanak az e-mailekre - adta hírül a The Huffington Post.

„Minden felmérés azt mutatja, hogy a munkával kapcsolatos stressz ma sokkal inkább terheli a dolgozókat, mint korábban, ráadásul állandósult a modern technológia kommunikációs eszközöknek köszönhetően. Az alkalmazottak a munka végeztével otthagyják ugyan az irodát, de a munkát nem, ami így beszivárog a magánéletükbe” – mondta korábban a Francia Nemzetgyűlés egyik tagja. Ennek következtében egyre több a kiégett munkavállaló, mert nem tudják magukat kellőképpen kipihenni. Egy felmérés szerint tízből egy francián a kiégés jelei mutatkoznak.

Ennek a problémának a megoldását szolgálná az új törvénymódosítás, ami inkább egy lehetőség a dolgozók számára, ugyanis nem kötelezi a cégeket, mi több nem is szankcionálja azokat, amelyek nem tartják be, inkább arra számítanak, hogy azok majd önként betartják azt, mert így hosszútávon ők is profitálhatnak belőle.

A törvényt ezért kritikák is érték, John Whittle kutató szerint, nem a munkaidőn kívüli e-mailekkel van itt probléma, hiszen az csak egy információs csatorna, hanem azzal a munkakultúrával, ami arra épül, hogy mindig többet és jobbat kell csinálni, mint a versenytársak.

Bárhogyan is, a franciák már most is csak 35 órát dolgoznak egy héten, és ezután már munkaidőn kívül sem zaklathatják majd őket, de a németek is 30 százalékkal kevesebbet dolgoznak nálunk, mégis többet állítanak elő.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.