Vállalkozás portfolio.hu 2016. április. 09. 13:45

Kiszipkázná a készpénzt a kormány a zsebünkből?

Varga Mihály szerint túl sok készpénz van nálunk, és ezt, mivel segíti a feketegazdaságot, csökkenteni kell - a kormány most már a készpénzünket is megvédi?

„Érdemes volna kicsit megvizsgálni a magyar készpénzforgalom alakulását, tekintettel arra, hogy az elmúlt 5 évben a forgalomban lévő készpénzállomány mennyisége megduplázódott Magyarországon. Ahol magas a készpénzállomány egy országban, ott általában a feketegazdaság aránya is magasabb. Ezt látjuk Magyarországon is, tehát a cél az, hogy a következő évi költségvetésben már lépéseket tegyünk a készpénzállomány, ezáltal a feketegazdaság arányának csökkentésére, és csökkenthessük a lakosság és a központi intézmények készpénzforgalomból adódó költségeit." mondta Varga Mihály az Inforádiónak adott interjújában.  

Az NGM számításai szerint a készpénz népszerűségében nemcsak a tranzakciós illeték játszik szerepet, hanem a bankkártya-elfogadóhelyek alacsony száma, illetve fenntartásuk költsége is. Ezeken a költségeken próbálunk csökkenteni, és szeretnénk azokat a technikai akadályokat elhárítani, amelyek a terminálok kiépítése előtt állnak, ezáltal pedig nőne az elfogadóhelyek száma. A bankok részéről egy erőteljesebb ösztönzést várnánk annak érdekében, hogy az elfogadóhelyek bővüljenek".

"A magyar bankrendszerben még mindig viszonylag magas a nem teljesítő hitelállomány aránya és dolgoznunk kell azon, hogy a következő években ez az arány csökkenjen" "Szeretnénk, ha a fegyelmezett fiskális politika folytatódna, azaz nem tervezzük, hogy a 2 százalék  körüli hiánytól jelentősen elmozduljunk." "Célul tűztük ki magunk elé, hogy a magyar állam működése lehetőség szerint hiány nélkül valósuljon meg, tehát arra teszünk javaslatot, hogy a működési költségek tekintetében a bevételek teljes egészében fedezzék a kiadásokat, és csak olyan helyzetben állhasson elő hiány a magyar államháztartásban, ahol valamilyen fejlesztés vagy beruházás valósul meg ellentételezésként."

A 2017-es költségvetés tervezési munkái során sokféle szempont merül fel: a megkezdett beruházások folytatásához állami források rendelkezésre bocsátása, újabb területeken adócsökkentés megvizsgálása, bérfelzárkóztatás egyes társadalmi csoportoknál.

MTI / Szigetváry Zsolt


"Ezek erőteljesen abba az irányba húzzák a költségvetést, hogy a hiány nagyjából a változatlan szinten legyen. De szerencsére jövőre is azzal tervezhetünk, hogy növekedési fázisban lesz a gazdaság, ezért úgy számolunk, hogy részben a gazdaság fehéredéséből, részben pedig a gazdaság növekedéséből többletforrásaink lesznek a bevételi oldalon".