Vállalkozás MTI 2016. február. 05. 18:53

Lát fantáziát orosz gyémántbányában? Lehet, hogy vehet

A befektetőknek már csak néhány napot kell várniuk, hogy megtudják, egyes állami cégekből mekkora tulajdonrészt magánosít az orosz kormány.

 A hét elején Vlagyimir Putyin orosz államfő arról beszélt, hogy a szakminisztériumokkal közösen már készítik a privatizációs listát. Alekszej Uljukajev gazdaságfejlesztési miniszter pedig ma jelentette be, hogy a programot pár napon belül meghirdetik.

Elemzők 500-800 milliárd rubel (1 rubel=3,64 forint) közöttire teszik a csomag értékét. Korábban arról volt szó, hogy a listán szerepelhet az Alrosa, a világ legnagyobb gyémánttermelője, továbbá a Basnyefty és a Rosznyefty orosz olajtermelő vállalat.

 Pénteken egy név nélkül idézett orosz forrás azt monda, hogy az Alrosa 11-18 százalékos állami részesedését értékesítik. Az azonban még nem dőlt el, hogy külföldi vagy orosz befektetőknek adják el a tulajdoni hányadot. Nem végleges adat szerint az Alrosa tavalyi bevétele 3,5 milliárd dollár körüli volt. 

  Az Alrosa 44 százaléka állami tulajdonban van, 25 százaléka Jakutföldé (hivatalos nevén Szaha Köztársaság), 8 százaléka azé a járásé, ahol a bányák találhatóak, további 23 százaléknyi részesedés a tőzsdén forog.

Az orosz kormány azért kénytelen eladni állami részesedéseket, mert a kőolaj áresése miatt megcsappant a költségvetés bevétele,  ami miatt máris jelentősen kurtítani kellett a kiadásokat.

null
hvg360 Fülöp István 2024. december. 02. 06:30

Kivéreztetett önkormányzatok: durva helyiadó-emelésbe kezd több kerület és város, hogy pótolja az elvont pénzeket

Évek óta tart az önkormányzatok kivéreztetése a kormány által, elég csak az iparűzési adó felfüggesztésére vagy a különleges gazdasági övezetek kijelölésére gondolni. A jelek szerint több budapesti kerület és megyei jogú város komolyan vette Navracsics Tibor tanácsát, és januártól egyes helyi adók jelentős emelésével kompenzálja az elvont pénzeket. Megnéztük, hol, mennyivel nőnek a ezek a közterhek.