Egy kis gyümölcstermesztő cég olyan génmanipulált almát állított elő, amely megsérülésekor vagy fogyasztásakor nem barnul meg, ha például hosszabb ideig az asztalon marad. Az Egyesült Államok zöld utat adott a termék forgalmazásának.
Elfogadta a közelmúltban az USA Földművelésügyi Minisztériuma azt a kérelmet, amelyet az Arctic Granny Smith és Arctic Golden névre keresztelt, nem barnuló almák termesztésére és értékesítésére nyújtott be a kanadai Okanagan Speciality Fruits (OFS) nevű cég. A vállalat olyan új terméket fejlesztett ki, amely az elfogyasztása során nem barnul meg úgy, mint a hagyományos almafajták. Az új termék leghamarabb 2017-ben kerülhet az amerikai boltok polcaira – írja az agrarszektor.hu.
Az OFS 1996-os alapítása óta küzd a biotechnológia és a modern mezőgazdaság fúziójáért, aminek eredményei úgy tűnik, néhány év múlva megjelennek az amerikai élelmiszerboltok polcain. Több környezetvédelmi szervezet kérte az engedély megsemmisítését, illetve az élelmiszer-ipari szereplők elhatárolódását a szóban forgó almák terjesztésétől, de a minisztérium hivatalos álláspontja szerint e fajták nem jelentenek kockázatot.
De miért nem barnul?
Az alma barnulását a polifenol-oxidáz (PPO) nevű enzim okozza. Ha a gyümölcshús sérül – kettévágjuk, beleharapunk –, ez az enzim védekezik a repedéseken, sérüléseken át bejutó kórokozók ellen úgy, hogy lebontja a roncsolódás környékén elhelyezkedő polifenolokat. Ez látványos barnulással jár. A cég kutatói ennek kiküszöbölésére, a genetikai kód megváltoztatása nélkül, egy adott génszakaszt cserélnek ki. Az eljárás csökkenti a PPO enzim szintjét, így nem következik be a barnulás. Magyarországon továbbra is zérótolerancia van érvényben a genetikailag módosított szervezetekkel (GMO) szemben, mivel a hivatalos vélemények szerint humánegészégügyi és egyéb hatásuk nem tisztázott.
Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!