2015. január. 27. 08:06 hvg.hu Utolsó frissítés: 2015. január. 27. 11:23 Vállalkozás

Nem szabályos rohadó almát árulni a CBA-ban sem

A Nébih szerint nem szabályos az a gyakorlat, amit egy CBA Príma üzletben tapasztalt a Velvet: levágták a rothadó almából a rossz részeket és a maradékot fóliába csomagolva értékesítették.

A Velvet múlt pénteken számolt be arról, hogy levágták a rohadó részeket két hatalmas almáról, az így kapott maradékot pedig fóliába csomagolták, hogy így fonnyadjanak tovább egy CBA Príma közértben. A fólia alatt szenvedő almák ára a mellékelt fotók szerint 78 forint volt.

A Vastagbőr blog már akkor levelet írt a Nébihnek, vagyis a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnak, akik vasárnap este válaszoltak: a romlásnak induló részek kivágása és a felhasználható részek becsomagolása nem szabályos szerintük.

A forgalmazott zöldségeknek és gyümölcsöknek olyan minőségűnek kell lenniük, hogy megfeleljenek a termékre vonatkozó forgalmazási minőség szabványnak, illetve a forgalmazónak is be kell tartania a higiéniai előírásokat.  Az EU egységes szabályozása szerint tíz termékre (az alma is ide tartozik) specifikus szabvány alkalmazandó, a többi termékre pedig egy ún. általános szabvány – írták a blognak válaszukban, hozzátéve: mind a specifikus szabványok, mind az általános szabvány azzal kezdődik, hogy a fogyasztók részére frissen történő árusításra szánt gyümölcs és zöldség termékeket kizárólag akkor lehet forgalmazni, ha azok épek, egészségesek és kereskedelmi minőségűek.

"Amennyiben a helyszíni ellenőrzés során bebizonyosodik, hogy a terméket eredetileg nem szeletelten hozták forgalomba, azaz a kisebb-nagyobb részeket az üzletben távolították el és (újra)csomagolták, az ellenőr a jogszabályi előírások alapján jár el, azaz a terméket kivonatja a forgalomból és a forgalmazót megbírságolja" – közölte a Nébih.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.