2014. november. 06. 12:05 MTI Utolsó frissítés: 2014. november. 06. 13:44 Vállalkozás

Kamu gyógyhatás miatt bírságolt a versenyhivatal

Megtévesztő probiotikum-hirdetések miatt bírságolt étrendkiegészítőket forgalmazó cégeket a GVH.

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) három céget bírságolt probiotikumokról szóló megtévesztő hirdetéseik miatt összesen 6,090 millió forintra – közölte a versenyhivatal csütörtökön.

A tájékoztatás szerint a legnagyobb, 5 millió forint bírságot az Actavis Hungary Gyógyszermarketing és Kereskedelmi Kft.-ra szabták ki jogsértő reklámozás, és a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat miatt.

A GVH megállapította, hogy a cég Hobiot Stop étrend-kiegészítő termék gyógyhatására, és egészségre gyakorolt hatására vonatkozó állítások, egyebek között, hogy a készítmény hozzájárul a bélflóra, az immunrendszer erősítéséhez nem feleltek meg az ágazati szabályokban megjelenő reklámozási rendelkezéseknek.

A Hosptess Kft. 790 ezer forint, míg a BG Distribution Hungary Kft. 300 ezer forint bírságott kapott hasonló, ágazati szabályok megsértése miatt.

Az eltérő bírságösszegeket a kommunikációs gyakorlatok intenzitásának különbségei indokolták. Az étrend-kiegészítők jogsértő reklámozása esetén súlyosító körülmény, ha az érintett fogyasztói körnek legalább egy része sérülékeny, enyhítő körülmény lehet, ha az utólagos tájékoztatás során – így a gyógyszertárakban – a fogyasztó megkapja a kellő tájékoztatást – olvasható a GVH közleményében.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.