Internetadó: 100 milliárdokkal számolhatta el magát az NGM
A Portfolio.hu szerint bár az NGM 20 milliárdot jelölt meg az internetadóból befolyó összegként, a megadott paraméterek és az internetezési szokások alapján ennél jóval többet, 220 milliárdot is beszedhetnének.
Minden megkezdett gigabyte adatforgalom után 150 forintos adót vetne ki a kormány, az NGM számításai szerint pedig ebből 20 milliárd forint adó folyhat be. A magyarországi internetforgalmi statisztikák alapján azonban ennél jóval nagyobb összeget tehetne ki az internetadó, az adóteher akár a 200 milliárd forintot is meghaladhatja – mondta Kis Gergely, az eNet partnere a Portfolio.hu-nak.
A magyarországi internet forgalmi statisztikáról legpontosabb képet a magyarországi adóalanyoknak tekintett internetszolgáltatókról az Országos Statisztikai Adatgyűjtési Program (OSAP) év végére vonatkozó statisztikái adják, amelyben az internetszolgáltatók maguk adják meg a rajtuk keresztülfutó adatforgalmat. Mivel az az internetszolgáltatókra kivetni tervezett adó alapja internetszolgáltatás esetén az előfizető vagy az elektronikus hírközlésről szóló törvény szerinti felhasználó által lebonyolított, gigabyte-ban kifejezett adatforgalom, ez alapján nehéz értelmezni lakossági és üzleti célú megkülönböztetést, mérni pedig szinte lehetetlen elkülönítetten.
Az OSAP 37 adatszolgáltójára közel 175 milliárd forint adóteher jutna, de ehhez még hozzá kell becsülni további 414 kis internetszolgáltató forgalmi adatait, ami körülbelül 10-20 százalékkal növelheti a forgalmi adatokat. Ezek alapján nagyjából 200 milliárd forint körülre jön ki az adóteher a 2013. év végi adatok alapján, ha minden megkezdett Gbyte 150 forint adót von maga után.
Ráadásul idén valószínűleg tovább nőtt az adatforgalom, a BIX adatai alapján jellemzően évente 10-20 százalékot, ez alapján pedig már 220 milliárd forint körüli adóteher adódik 2014-re. Vagyis ha 20 milliárd forint beszedése volt a cél, akkor nem 150, hanem 14-15 forintnak kellene lennie a Gbyte-onkénti adónak. Ha az NGM felső sapka bevezetését tervezi, akkor az adó mértéke jelentősen változhat, de erről egyelőre nem szólt a tervezet.
A Portfolio.hu hozzáteszi, több jel is arra mutat, hogy a kormány közműként tekint az internetszolgáltatásra, ebből pedig az is következik, hogy az internetszolgáltatást – mint közművet – ugyanúgy árazzák, mint a víz-, gáz-, villanyfogyasztást.