2014. október. 02. 16:59 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. október. 02. 16:58 Vállalkozás

10 dolog, amit biztos nem akar hallani akkor, amikor kirúgják

Egy munkahelyi elbocsátás egyáltalán nem jó dolog, de még rosszabb is lehet a helyzet, ha az, aki kirúg minket, az elbocsátás közlésekor bántó, oda nem illő, hülye kifejezéseket is használ.

A Quartz a LinkedIn segítségével összegyűjtött 10 olyan pontot, amitől egy kirúgás még fájdalmasabbá válhat. Nem elég ugyanis, hogy elbocsátják az embert, de ha még a kirúgást intéző kolléga hülyeségeket, oda nem illő, bántó kifejezéseket is használ, az végképp elkeserítő lehet. A célnak ugyanis annak kellene lennie, hogy a kirúgás a lehető legfinomabban, a munkavállalót legkevésbé megterhelő módon folyjon le.

A kifejezések, hogy miket nem lenne szabad használni:

  1. "Nézd, ez most igencsak nehéz nekem". Tényleg? És vajon annak milyen nehéz, akit épp most rúgnak ki? Ez egy önző mondat, ami senki sem érdekel.
  2. "Úgy döntöttünk, hogy szükségünk van a változtatásra". Nem egy focijátékost cserélnek le, hanem egy munkavállalótól köszönnek el. Nyugodtan lehet közölni az indokot, vagy ha ezt nem mondja el az, aki kirúg, akkor elég csak annyit mondani, hogy "el kell hogy bocsássalak". A munkavállaló úgyis tudni fogja, hogy miért.
  3. "A részleteket később fogjuk megbeszélni". Egy munkavállaló számára a kirúgás egy munkának a végét és egy másik munkának az elejét jelenti. Nem érdemes függőben hagyni a dolgokat, ugyanis a kirúgott munkatársnak össze kell szednie a dolgait, ki kell töltenie a kilépő papírjait és új munkahely után kell néznie, ez pedig mind időbe telik.
  4. "Józsefhez képest nem vagy elég jó". Nem jó összehasonlítgatni az embereket, mivel ez rossz mérőszám. Ez nem objektív jellemző.
  5. "Oké, beszéljünk erről. Azért történik mindez, mert...". Nem biztos, hogy jó nagyon belemenni a kirúgás részleteibe, és vitatkozni az elbocsátott munkavállalóval, ugyanis ez nem változtatja meg a döntést, ráadásul az elküldött kolléga még rosszabbul érezheti magát a beszélgetés végére.
  6. "Egy erős támasz voltál itt a munkahelyen, megbízható munkaerő voltál, de el kell küldenünk embereket". Ha tényleg leépítés van, akkor nem kell a teljesítményt bevenni a képletbe, de ha nem volt leépítés, és csak ettől az embertől válik meg a cég, akkor később még problémákkal is lehet szembesülni, ha másvalakit felvesz a vállalat az illető helyére.
  7. "Mind a ketten tudjuk, hogy itt nem vagy boldog, így jobb lesz, ha elmész". Nem az elbocsátást végző ember feladata megítélni, hogy boldog lesz-e a munkavállaló, ha elküldjük, ez őrá tartozik.
  8. "Ki kell, hogy kísérjelek az ajtóig". Egy elbocsátott munkavállaló nem bűnöző, nem is kell vele úgy bánni.
  9. "Úgy döntöttünk, hogy elküldünk". Ebben az esetben nincs többes szám, csak egy az egyben zajlik a beszélgetés.
  10. "Ha bármit tehetek érted, akkor csak szólj". Nem érdemes olyat megígérni, amit nem tud megtenni a kirúgást intéző munkatárst. Például lehet segíteni a kilépő papírokkal, vagy az utolsó fizetéssel, de bármiben nem tud segíteni.

Végül pedig álljon itt a kirúgásokat középpontba helyező Egek ura c. filmből egy részlet:

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.