Azt jó ideje tudni lehet, hogy a felsőoktatásban szerzett végzettség korántsem garancia a sok pénzre, jó állásra, sőt, bizonyos esetekben szinte semmire. Az Eduline mutatja, milyen diplomákkal nehéz a végzettségnek megfelelő álláshoz jutni.
A legtöbb bölcsészet-, társadalom-, természet-, sport-, illetve agrártudományi szakon a végzettek egyharmada csak olyan állást talált, amelyhez nem kell diploma – derül ki a diplomás-pályakövetési rendszer 2013-as felméréséből. Az adatok szerint a legnezebben a történelem, a turizmus-vendéglátás, illetve a földrajz szakon végzett pályakezdők helyezkednek el: a hallgatók kevesebb mint 45 százaléka dolgozik diplomát igénylő munkakörben – idézi az Eduline. Őket a környezettan, szabad bölcsészet és informatikus könyvtáros diplomával rendelkezők követik, 50 százalék körüli aránnyal.
Nincs könnyű dolguk az agrárszakosoknak sem: a mezőgazdasági agrármérnöki, környezetgazdálkodási agrármérnöki, illetve kertészmérnöki szakon végzettek alig több mint fele tud elhelyezkedni felsőfokú végzettséget igénylő munkakörben. Ugyanez a helyzet a rekreáció és egészségfejlesztés, illetve az andragógia szakon is.
További részletek például a bérekről itt olvashatók.