Sztereotípiákra hagyatkozó Európa-térképpel lepte meg az orosz elnök nevében a nagyérdeműt egy önjelölt kartográfus. Vannak vicces, de sértőnek is érezhető országcímkék is.
Újra divatba jönnek a térképek – legalábbis bizonyos esetekben úgy tűnik, hogy sokal többet, gyorsabban és szemléletesebben képesek megértetni az olvasóval, mint a regény hosszúságú, alapos leírások, sztorik és magyarázatok. Az elmúlt héten a The Economist rajzolta újra a világot Vlagyimir Putyin Krím elcsatolásával kapcsolatban adott magyarázatát (hogy tudniillik: a világon mindenütt meg kell védeni az orosz ajkúakat) általánosítva. A hetilap arra jutott, hogy ha Putyin nyelvi imperializmusa érvényesülne mindenütt, az káoszhoz vezetne.
Legutóbb a "Melyik országbna isszák a legtöbb alkoholt?" világtérképe mutatta meg többek között azt ,hogy Magyarország, Ukrajna Románia, Szerbia, Csehország, Szlovákia, Lengyelország és Fehéroroszország is a legtöbbet alkoholizáló országok közé tartoznak, de az élmezőnyben végzett Portugália, Andorra és Granada is.
A Vox azonban egy egészen másfajta, de újabb putyini térképet közölt a minap. Elsőre vicces is, hogy Putyin talán tényleg így látja Európa országait, pedig az orosz sztereotípiákra támaszkodó térképet valójában Yanko Tsvetkov "követte el".
Ez alapján Németországra a "Nyugi, Angela!" felirat került, Franciaországra pedig a sokkal kevésbé hízelgő "Németek ölebe" cimke. Magyarországra az "1956? Bárki más?" jelző került, de nem érdemes túlzottan megsértődni, mert a balti országok (Észtország, Lettország és Litvánia) az "Ideges?" matricát kapták, Lengyelországra pedig ráírták "Dráma-királynő". Sőt, Ciprus a már-már sértésnek vehető "Malacpersely"-t kapta, Grúzia a "SHH!"-t, Szerbia az "Emlékszel a NATO-ra?-t" Svájc pedig a "Konferenciaterem" feliratot.
Ám mielőtt bárki azt gondolná, hogy csak ilyen poénkodó térképek bizonyulhatnak igazán trendinek, íme egy ellenpélda: ugyancsak a Vox portál publikálta azt a 40 térképet, mely segít megismerni – és ami ennél fontosabb: megérteni – a közel-keleti országok és népek közötti zűrzavart.