2013. december. 05. 12:29 MTI Utolsó frissítés: 2013. december. 05. 12:26 Vállalkozás

Buktába fordul a gyémántbiznisz?

Csökkenő adózott eredményről számolt be a szeptember végével záródott három hónapban a világ második legnagyobb gyémánttermelője, az októberben részben privatizált orosz . A romló eredményt elsősorban a devizaárfolyamok kedvezőtlen alakulásával magyarázták.

A cég csütörtöki közlése szerint az adózott eredmény 4 százalékkal 8,3 milliárd rubelre (55,5 milliárd forint) csökkent. Az Alrosa bevétele 41 százalékkal 39,1 milliárd rubelre nőtt, míg a kamat- és adófizetés, valamint az értékcsökkenés előtti eredmény (EBITDA) 26 százalékkal 16 milliárd rubelre emelkedett. Októberben 1,3 milliárd dollárért értékesítették a moszkvai értéktőzsdén az Alrosa állami tulajdonban lévő részvényeinek egy részét.

Az Alrosa adja a világ gyémánttermelésének negyedét, a második legnagyobb cég az iparágban az Anglo American bányaipari vállalat De Beers leánycége után. A cég az idén is több mint 34 millió karát gyémánt kitermelését tervezi a tavalyi 34,4 millió karát után.

Erre az évre az Alrosa 4,5 milliárd dollár fogalmat és 1 milliárd dollár körüli adózott eredményt tervez, ami nagyjából megegyezik a múlt évivel. A De Beers kevesebbet bányászik, de nagyobb a bevétele, mert gyémántjai általában nagyobbak és drágábbak, mint az orosz vetélytársáé. A De Beers tavaly 27,9 millió karátnyi gyémántot hozott a felszínre, amit 6,1 milliárd dollárért adott el, az idén ugyanennyit terveznek.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.