Vállalkozás hvg.hu 2013. augusztus. 07. 11:25

Hadjárat indul az adóelkerülő multik ellen

Kétéves adóharmonizálási akciótervvel próbálja az OECD megregulázni a multinacionális vállalatok egyre gyakrabban megkérdőjelezett profit átcsoportosítását.

A nemzeti adórendszerek különbségeit, illetve a kettős egyezmények közötti eltéréseket kihasználva, a multinacionális vállalatcsoportok nemzetközi cégstruktúrák kialakításával évtizedek óta csökkentik adóterheiket. A Mazars könyvvizsgáló cég szerint a helyi adózási szabályok közötti különbségek kihasználása miatt akár milliárdos éves adóbevételektől eshetnek el azok az országok, amelyekben ezek a cégek ténylegesen működnek. A cég szakértői szerint ugyan a nemzetközi adótervezés és adóoptimalizálás teljesen legális tevékenység, mégis, az elmúlt években egyre nagyobb negatív visszhangot váltottak ki azok a nemzetközi adóelkerülési módszerek, amelyek kirívóan csökkentették egyes országok adóbevételeit. Ilyen ügyek kapcsán került reflektorfénybe a közelmúltban a Starbucks, a Google, az Amazon és a Facebook is – írja az FN24.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) véleménye szerint ez a gyakorlat nem csak az adókiesést elszenvedő országokat hozza hátrányos helyzetbe. Hanem a méreteik miatt az ilyen lehetőségekkel nem rendelkező kisvállalkozásokat, illetve az adóterhek növekedését saját bőrükön érző magánszemélyeket is, ezért az OECD a nemzeti adóalapok védelmére, illetve a profit mesterséges átcsoportosításának megakadályozására egy 15 pontból álló részletes akciótervet készített, és határidőket is rendelt az egyes pontokhoz. Az akcióterv célja a nemzetközi adóelkerülés elleni hatékonyabb fellépés, egyrészt a nemzeti adójogszabályok mélyebb összehangolásával, másrészt – az OECD-n kívüli országok bevonásával – a nemzetközi együttműködés, információáramlás felélénkítése. A nemzeti jogszabályok egységesítése számos korlátba ütközik, ahogy egyelőre a nemzetközi együttműködés minden országra történő kiterjesztése sem tűnik fáklyás menetnek.

 

 

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.