2012. szeptember. 11. 21:57 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 11. 21:57 Vállalkozás

Németország növelné részesedését az Airbusok gyártójában

A német szövetségi tulajdonban lévő KfW Bankengruppe fejlesztési bankcsoport az év végéig megvásárolja a Daimler AG-nak az EADS óriásvállalatban lévő 15 százalékos részesedésének legalább a felét - mondta Peter Hintze német szövetségi helyettes gazdasági miniszter kedden. A politikus nem közölt részleteket a tervezett tranzakcióval kapcsolatban.

Az autóipari vállalat több ízben adott hangot annak, hogy értékesíteni kívánja tulajdonhányadát, mivel az EADS nem tartozik a stratégiai fontosságú leányvállalatai közé. A Daimler azonban eddig nem talált vevőt a 15 százalékos részvénycsomagra, amely egy 2007-es megállapodás alapján 22,35 százalékos szavazati jogot biztosít az óriásvállalatban.

A német szövetségi kormány arra törekedett, hogy német tulajdonban maradjon a részvénycsomag, annak érdekében, hogy ne csökkenjen a német befolyás a gazdaság szempontból stratégiai fontosságú vállalatban. Berlin célja többek között az, hogy a vállalat irányítását tekintve paritásban maradjon Franciaországgal. 

A francia Lagarde Csoport és a francia állam által alkotott konzorcium ugyanis szintén 15 százalékos tulajdonhányaddal bír a  - többek között - az Airbus repülőgépeket, Eurofighter vadászrepülőket és Ariane 5 űrrakétákat is gyártó EADS vállalatóriásban.

A Daimler az EADS 2000-es létrehozásakor szerezte tulajdonrészét a vállalatban. Akkor német, francia és spanyol cégek, többek között a DaimlerChrysler Aerospace AG összevonásával, alkották meg az EADS óriáscéget. A KfW már korábban együttműködött az EADS-hez tartozó Airbus-szal: ennek során repülőgépek kivitelét és fejlesztését finanszírozta.

Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.