2012. július. 31. 09:48 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. július. 31. 10:24 Vállalkozás

Már megint baj van a SZÉP-kártyával

Bár a turisztikai szakma tapsolt a SZÉP-kártyának, remélve, hogy bevezetésével egyszerűsödik a fizetés, most mégis kénytelen nyilvánosan is szóvá tenni a gyakorlatban tapasztalt anomáliákat. A kártyát ugyanis utazási irodák nem, csak közvetlenül a szállásadók fogadhatják el, akik nagy többsége viszont szerződésben áll valamelyik irodával, nem pedig a bankokkal.

A turisztikai főszezon gyakorlata azt mutatja, hogy a kártya alkalmazásával és felhasználásával kapcsolatban nagyon sok anomália van – írta Szatmáry Kristóf nemzetgazdasági államtitkárnak Molnár Gabriella, a Magyar Utazási Iródák Szövetségének (MUISZ) elnöke, amit a turizmusonline.hu idéz. Az 55/2011. Kormányrendelet értelmében ugyanis SZÉP-kártyát magánszálláshelyre, belföldi szálláshelyre utazási iroda nem fogadhat el, csak közvetlenül a szolgáltatást nyújtó szálláshely. Egyik probléma, hogy ez a rendelkezés nagyon hátrányos mind az utazók, mind az utazási irodák részére. A magánszálláshelyet nyújtók nagy része ugyanis utazási irodával áll szerződésben, ami azt jelenti, hogy a vendégeket az utazási iroda szerzi, közvetíti, nála történik a szállásdíj kifizetése és a számlaadás.

Azok a szállásadók, akik utazási irodával állnak szerződésben, élvezik ugyan ennek „kényelmi” előnyeit, ezáltal lényegesen több vendéget kapnak, mintha saját maguk egyedül próbálkoznának a vendégek akvirálásával, a kártya szabályai miatt azonban jelentős veszteségeik is keletkeznek. Sok iroda van ugyanis, elsősorban a Balatonnál és a Velencei tónál, melyek több száz magánszállásadóval állnak ilyenfajta szerződéses kapcsolatban. E szállásadók nagy valószínűséggel nem fognak mindhárom bankkal szerződést kötni, három terminált működtetni, annak költségét fizetni és az adminisztrációját végezni. Számunkra egyértelműen előnyösebb egyetlen utazási irodával szerződni. Sok utazási iroda magára vállalja a szálláshelyhez kapcsolódó, beszedett idegenforgalmi adó elszámolását és fizetését is az önkormányzatok felé, ez is egyszerűsíti a magánszállásadók életét.

Mindennek értelmében a MUISZ szerint a kormányrendelet nem csak az utazási irodákat és az utazási irodával szerződött magánszállásadókat zárja ki a SZÉP-kártya körből, hanem azon állampolgárokat is, akik a kártyával alacsony árfekvésű, megbízható, legális szálláshelyet szeretnének igénybe venni legálisan működő, szálláskínálattal rendelkező, komplex szolgáltatásokat nyújtó és rendesen adót fizető utazási irodáktól.

További problémaként veti fel a MUISZ, hogy a SZÉP-kártya egyes zsebei között nincs átjárhatóság, tehát a vendég sok esetben nem tudja a szállászseb terhére a teljes költséget kiegyenlíteni, mert nem tehet át egyetlen fillért sem a másik két zsebből erre a célra.

A szövetség szerint a rendelet hiányosságait jelzi az is, hogy az érintett felek (bankok, utazási irodák, utasok) között vita van a rendelet értelmezésén, azaz a rendelet pontjai nem egyértelműek. A bankok most próbálják értelmezni, hogy szerződött partnerük tulajdonképpen milyen szolgáltató és a SZÉP-kártyával milyen tranzakciók minősülhetnek szabályosnak.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.