2012. július. 25. 11:21 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. július. 25. 15:58 Vállalkozás

Felszívódtak a Debrecenbe készülő kínai befektetők

Annak ellenére elmaradt a kínai befektetők rohama Debrecenben, hogy a belső-mongóliai partnerek szerződésben vállalták december végéig összesen 20 kínai cég betelepülését a debreceni ipari parkba.

Egyelőre semmi nem lett azokból a beígért kínai fejlesztésekből a debreceni ipari parkban, amelyek megvalósulását szerződésben is rögzítették. A befektetőket a gazdasági és jogi környezet riasztja el. A kínai invesztorok olyannyira tartózkodnak, hogy mostanáig egyetlen gyárat vagy üzemet sem avattak fel – írja a Napi Gazdaság Online. A várt 100 millió eurós bevétel és az ígért munkahelyek sem valósultak meg, de a tárgyalások ennek ellenére sem álltak le.

A gazdasági és jogi környezettel van baj − mondta a lapnak Herdon István, a debreceni fejlesztésekért felelős Xanga cégcsoport vezetője és résztulajdonosa. Szerinte a kínai befektetők alábecsülték az uniós előírások és szabályok jelentőségét, és nem számoltak azzal sem, hogy egy-egy projekt előkészítéséhez milyen adminisztrációs és infrastrukturális előkészítésre van szükség − ezek időigénye jóval nagyobb, mint azt tervezték.

A befektetni szándékozók általában 200−400 millió eurós projektekben gondolkodnak Herdon szerint, ezek azonban meghaladják Debrecen nagyságrendjét. Az ipari parkban − ahol eddig főleg nyugat-európai és amerikai cégek telepedtek le − ennek ellenére folytatódnak a fejlesztések.

Csúszik az idén őszre ígért közvetlen kínai repülőjárat indulása a Xanga érdekeltségi körébe tartozó debreceni reptéren, a Wizz Air járatainak beindulásával azonban új lendületet vett a fejlesztés. Az igények kielégítésére most egy 50 ezer négyzetméteres cargocsarnok tervei készülnek, erre épül majd a reptéri logisztikai központ.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.