2012. június. 11. 15:25 MTI Utolsó frissítés: 2012. június. 11. 15:49 Vállalkozás

Magyar cégét juttatja milliárdokhoz az orosz óriás

A Ganz Engineering és Energetikai Gépgyártó Kft. megrendelései az elmúlt fél évben meghétszereződtek, mintegy 50 millió dollárt tesznek ki, és a cég további bővülésre számít.

Az exportra termelő cég külföldről származó megrendeléseinek mintegy fele, 30 millió dollár az orosz piacról származik. Remélik, hogy előbb-utóbb Magyarországon is lehetőséget kapnak, a többi között a kisebb vízierőműveknél, illetve a Paksi Atomerőműben történő beruházásoknál – hangsúlyozta Szitár-Csanádi Attila ügyvezető igazgató. Megrendeléseik felfutásához jelentősen hozzájárult, hogy 2008-ban a Ganz Holding mellett 51 százalékban tulajdonrészt szerzett a társaságban az orosz Roszatom állami konszerhez tartozó Atomenergomas Nyrt. Vegyesvállalatként sikeresebben tudtak indulni oroszországi tendereken, amit mutat, hogy éles versenyben jelentős megrendeléseket nyertek el.

A társaság megrendelései közül a ügyvezető igazgató kiemelte, hogy a rosztovi atomerőmű 3-as blokkja számára az idén 9 nagy szivattyút gyártanak, ebből kettőt júniusban már leszállítottak, és rövidesen indítják a többit is, mintegy 2,5 milliárd forint értékben. Az idén és jövőre a rosztovi atomerőmű 4-es blokkja számára készítenek 9 hasonló szivattyút, illetve szerződése van a cégnek 8 nagy szivattyú gyártására a kalinyingrádi megyében épülő Balti atomerőműbe.

Ezen kívül számottevő tételt jelent a Leningrád 2-es atomerőmű 1-es blokkjának készítendő átrakó berendezés részegységek, valamint a szlovákiai Mohi (Mohovce) és a csehországi Dukovany erőművek 1-2 blokki átrakó berendezéseinek rekonstrukciói, amelyekhez a részegységek az idén június elején elkészültek - mondta az ügyvezető igazgató.

További megrendelésekre számít a vegyesvállalat az ukrán piacon, illetve szándékaik szerint a vizierőművek és az olajipar területén is erősítenék pozíciójukat. Ennek alátámasztására Szitár-Csanádi Attila közölte: vízgéppótalkatrészeket szállítanak az idén Pakisztánba és Egyiptomba, és lehetőséget látnak az iráni, a szaud-arábiai és az indiai piacokon is.

A társaság alaptőkéje 3,2 milliárd forint, éves forgalma az idén 4,5 milliárd forint lesz, ami háromszorosa az előző évinek. A cég 51 százalékban az orosz Atomenergomas gépgyártó holdig, 49 százalékban a magyar magántulajdonban lévő Ganz Holding a tulajdonosa. Összesen 150 munkavállalót alkalmaznak, és a bővülés előtt álló egyik legnagyobb akadály a speciális munkára megfelelő szakképzett munkaerő hiánya.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.