Az elmúlt napokban érkezett kereskedelmi banki megkeresésekből, egyelőre még óvatosan, de az tűnik ki, hogy a hitelintézetek komolyan gondolják a kis- és középvállalati szegmens kölcsönügyleteinek felfuttatását – mondta a Napi Gazdaságnak Fröhlich Péter, a Brokernet Csoporthoz tartozó Bankbroker Kft. ügyvezető igazgatója.
Már a puhatolózások is kedvezőek ahhoz képest, hogy az elmúlt hónapokban − nem kis részben annak köszönhetően, hogy a pénzintézetek szinte minden hadra fogható dolgozója a végtörlesztéses kérelmeket intézte − csaknem leállt a vállalati hitelezés – vélekedik Fröhlich Péter. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a vállalati szektor hitelállománya csak decemberben 149 milliárd forinttal csökkent.
Fröhlich Péter szerint egyelőre csak a hangsúlyok kijelölését látni, ami annak fényében érthető, hogy még nagyon sok kérdés nyitott, a makrogazdasági keretektől kezdve a kormányzat vállalkozásfejlesztési terveinek folyó átdolgozásáig. Szakértők emlékeztetnek arra, hogy bár a kormány és a bankszövetség képviselői között december közepén született megállapodás "Növekedési paktum" elnevezésű fejezete konkrét egyeztetéseket helyezett kilátásba a felek között a pénzügyi közvetítő rendszer szerepvállalásáról a gazdasági növekedés ösztönzésében − különös tekintettel a kkv-hitelezés újraindítására −, ezek a tárgyalások ez idáig nem kezdődtek meg.
A megállapodásban szereplő, a bankok kkv-hitelállományának növekedését bankadókedvezménnyel honoráló passzus az értékelések szerint önmagában nem elég ahhoz, hogy a pénzintézetek "esztelenül" hitelezni kezdjék a kkv-kat. Főleg azért, mert a kkv-szektor elbizonytalanodott, a jelenlegi gazdasági helyzetben nem igazán mer beruházni. Ősszel, a tárgyalások kezdetén a kormányzat olyan megoldásban gondolkodott, ami lényegében fedezet nélküli hitelezést várt volna el a bankoktól, ám azok ettől mereven elzárkóztak. Szerintük a hitelhez jutás feltételeinek támogatásával, kedvezményezésekkel − például a garanciaintézmények szerepének erősítésével − lehetne állami oldalról megsegíteni a dolgot.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.