Felemás fellendülés a közép-kelet-európai kiskereskedelmi befektetési piacon
2008 második negyedéve óta 2010 első félévében emelkedett először az első osztályú ingatlanok tőkeértéke éves szinten...
2008 második negyedéve óta 2010 első félévében emelkedett először az első osztályú ingatlanok tőkeértéke éves szinten, a hozamok csökkenése és az emelkedő bérleti díjak hatására. Mindazonáltal a kiskereskedelmi befektetési piac szegmensei egyre jobban divergálnak: az első- és másodosztályú ingatlanok piacai között mind nagyobb a különbség.
A 2010 első negyedévi gazdasági teljesítmények alapján a legtöbb közép- és kelet-európai ország túljutott a recesszión, sőt néhány piacon már a kiskereskedelmi eladások is emelkedtek az elmúlt hónapokban. A fogyasztói bizalom Közép-Európában a munkanélküliség csökkenésével emelkedni kezdett, ahogyan a gazdasági növekedés is beindult a régióban. A fellendülés törékenynek tűnik, és egyelőre csekély hatással bír a fogyasztásra, ráadásul a kormányzatok megszorító intézkedéseinek bejelentése is kockázatot jelent a megnövekedett bizalomra. Délkelet-Európában a fogyasztói bizalom jelentősen romlott a nagyobb kihívásokkal küzdő gazdasági kilátások miatt.
A közép- és kelet-európai régióban tervezett kiskereskedelmi ingatlanfejlesztések 20 százalékkal csökkentek az elmúlt hat hónapban, a dél-kelet-európai országokban viszont várhatóan továbbra is jelentős mennyiségű terület érkezik a piacra 2011 végéig. Ma a Cseh Köztársaságban van a legjelentősebb bevásárlóközpont-ellátottság (250 négyzetméter/1000 lakos), amely magas arány erősebb versenyt eredményez, ami a nem legkedveltebb helyszíneken folytatódó tervezésen is tetten érhető. Ami a fejlesztési görbét illeti: Bulgária, Szerbia és Horvátország nagyjából két évvel vannak lemaradva a többi, fejlettebb régiós piac mögött, és még mindig a jelentős kínálati növekedési szakasz közepén állnak. A bizonytalan kilátások ellenére az építkezések folytatódnak ezen országok fővárosaiban és régiós nagyvárosaiban egyaránt, így a bevásárlóközpont-ellátottság jelentős növekedés elé néz. A fejlesztések nyomott fogyasztói és korlátozott kiskereskedői kereslet mellett folynak ezen területeken, így az ingatlanokra nehezedő nyomás tovább nőhet.
Az első osztályú bevásárlóközpontok bérleti díjai stabilak maradtak Közép- és Kelet-Európában 2010 első félévében. A kelet-európai fővárosokban a bérleti díjak emelkedtek, már a harmadik egymást követő negyedévben, és ma már 10-15 százalékkal megelőzik a 2009 első félévi szintjeiket. A kelet-európai változások oka a jobb gazdasági kilátások és ezen piacok sokkal volatilisebb karaktere. A közép-európai fővárosokban a hozamok 10-25 bázispontot (0,1-0,25 százalékpontot) csökkentek, míg Kijevben és Szentpéterváron 100-200 bázispontot estek, a válság alatti jelentős mérséklések után.
„A kelet- és közép-európai kiskereskedelmi piacok különböző teljesítményével összhangban azon befektetők, akik az elmúlt néhány évben vásároltak első osztályú ingatlanokat, sokkal jobban boldogulnak a többieknél. Néhány közép-európai kiskereskedelmi piac – főleg Lengyelországé – kiugró teljesítménye új terjeszkedési érdeklődést ébresztett a specializált bevásárlóközpont-befektetők körében. Ezeknek az első osztályú bevásárlóközpontoknak kivételes pozícióik vannak a piacaikon, és ezért képesek olyan forgalmat bonyolítani, ami stabil bázist jelent a megfelelő bevételekhez, még az ilyen változó gazdasági környezetben is. Kitűnő példa erre a trendre az Unibail-Rodamco legfrisebb bejelentése egy lengyel bevásárlóközpont-portfolió jelenleg is tartó felvásárlásáról.” – kommentálta a jelentést Jos Tromp, a CBRE regionális kutatási és tanácsadási vezetője.
Borbély Gábor, CBRE regionális elemzője szerint: „Érdekes volt látni, hogy Közép- és Kelet-Európa legnagyobb kiskereskedelmi befektetési tranzakcióját Magyarországon ütötték nyélbe, amikor az Allianz Real Estate megvásárolta az Allee bevásárlóközpont 50 százalékát az ING Developmenttől. Habár a gazdasági helyzet egyértelműen javult, még ma is nagy kihívások előtt állunk. Ez a tranzakció azt bizonyítja, hogy egy első osztályú kiskereskedelmi ingatlan megítélése sokkal pozitívabb lehet, mint a gazdaság jelenlegi állapotáé.”