2010. február. 11. 12:44 ecoline.hu Utolsó frissítés: 2010. február. 11. 12:45 Vállalkozás

Vállalatfelvásárlások és fúziók: 2010 a fordulat éve lehet

A középméretű vállalatfelvásárlási és fúziós ügyletekre szakosodott tanácsadók vezető nemzetközi szövetsége, az...

A középméretű vállalatfelvásárlási és fúziós ügyletekre szakosodott tanácsadók vezető nemzetközi szövetsége, az M&A International negyedik negyedéves beszámolójában összegezte a piacok aktivitásainak jelenlegi állapotát. Eszerint a trend megfordult, és 2010-ben már fellendülés várható a vállalatfelvásárlási és fúziós ügyletekben, az egyes régiókban azonban eltérések mutatkozhatnak a beszámoló alapját képező felmérésben résztvevő szakemberek szerint.

A válság hatására 2009 első negyedévében nagyon alacsony vállalatfelvásárlási és fúziós (M&A) aktivitás volt tapasztalható. Ennek ellenére, miközben a sikeresen lezárt vételi oldali tranzakciók száma továbbra is csökkent 2009 negyedik negyedévében, az eladási oldal tranzakcióinak száma jelenleg nagyon közel áll az ötéves időszakra vetített átlaghoz. A várakozások ez alapján a középpiaci M&A tevékenységet illetően mind a 2010 első negyedévére, mind a teljes évre vonatkozóan erősek – a szakemberek nem várnak alacsonyabb aktivitást. „Valóban érzékelhető az optimizmus, és munkatársaimmal együtt úgy látjuk, hogy a hazai tranzakciós piacon – a tavalyi abszolút mélypontról elmozdulva – idén követhetjük a fejlett piacokon már tapasztalható fellendülést” – mondta Nagy Kálmán, az M&A International egyetlen magyar tagjának, a Concorde Vállalati Pénzügyeknek az ügyvezető igazgatója.

Vevői piac

Bár a régiók között előfordulnak kisebb eltérések, a piacot továbbra is inkább a vevők dominálják, és az adott iparágak szereplői között lebonyolított tranzakciók mutatják a legnagyobb mértékű növekedést. Jellemző trend, hogy az ügyletek lezárásához szükséges idő továbbra is hosszú, illetve egyre hosszabbá válik. Vélhetően ez is közrejátszott abban, hogy a tényleges M&A aktivitás csak szerényen növekedett 2009 negyedik negyedévében.
A családi tulajdonú vállalkozások egyre aktívabbak az eladói oldalon. Az előző negyedévhez hasonlóan továbbra is komoly növekedést lehetett regisztrálni ezen a területen, ráadásul minden régióban.

Magántőke-befektetések

A magántőke-befektetésekhez kapcsolódó vállalatfelvásárlási és fúziós tevékenység minden régióban élénkülni látszik, az egyedüli kivétel Dél-Amerika, ahol ez változatlan maradt. A növekedés leginkább Észak-Amerikában, Nyugat- és Kelet-Közép-Európában volt szembetűnő. Olyannyira, hogy a magántőke-befektetéshez kapcsolódó vállalatfelvásárlási és fúziós tevékenység ugyanolyan ütemben növekszik, mint az ágazati vásárlói aktivitás. Ennek egyik oka lehet Nagy Kálmán szerint, hogy javult a hitelek elérhetősége az előző negyedévhez képest.
Régiós összevetés

A régiós aktivitás tekintetében Ázsia (ideértve Ausztrália adatait is) az egyetlen piac, mely pozitív trendet tudott felmutatni 12 hónapos gördülő alapon, de itt éppen 2009 negyedik negyedévében esett vissza az aktivitás. Nyugat-Európában az első három negyedévben szerény növekedés volt tapasztalható, azonban ez kezd elenyészni. Ezzel szemben az USA egyelőre tartja az eddigi aktivitást. 
 
Kelet-közép-európai várakozások

Az egyes piaci tényezőket figyelembe véve világszerte vegyesek a várakozások, Kelet-Közép-Európa megítélése viszont az utóbbi időszakban kicsit pozitívabb: a szakemberek fele-fele arányban számolnak jobb, illetve változatlan aktivitással, csökkenéssel pedig csak nagyon kevesen. Döntő részük arra számít, hogy 2010-ben, és még inkább annak első felében, növekedni fog az M&A aktivitás – annak ellenére, hogy közel ekkora arányban látják úgy, hogy a tranzakciók lezárása továbbra is lassú lesz. Ezenkívül a hitelek elérhetősége kapcsán is több szakértő vélekedik úgy, hogy a korábbiakban tapasztaltakhoz hasonló lesz a helyzet, tehát továbbra is viszonylag nehéz lesz hozzájutni.

A régiót értékelve a Concorde Vállalati Pénzügyek ügyvezetője elmondta, hogy „valóban kicsit felfelé mozdult az aktivitás, de még mindig alacsonynak számít. Jellemző egész Kelet-Közép-Európára, hogy a tavalyi év első felében szinte teljesen befagyott a piac – ez Magyarországra különösen jellemző volt. Most úgy tűnik, hogy a félbehagyott párbeszédek újrakezdődtek, élénkül a vevői érdeklődés – ugyanakkor a fellendülés az ügyletek tényleges zárásakor lesz kézzelfogható, melyek még jellemzően váratnak magukra.”

Nagy Kálmán kiemelte még, hogy a régió országainak piacai hasonló képet mutatnak, ugyanakkor Csehországban és Lengyelországban kicsit erősebb az aktivitás, Magyarország mellett Romániában és Bulgáriában jobban „beállt a piac”. „Tapasztalataink szerint a kelet-közép-európai régió körülbelül fél éves lemaradásban van a többihez képest, ez alapján tehát még beletelik egy kis időbe, míg valódi növekedést láthatunk” – tette hozzá.