GKI: Tévúton jár a kormány programja, pusztán olcsó hiteltől nem lesznek exportképesek a magyar kkv-k
A Gazdaságkutató elemzése szerint a célnak nemcsak a forráshiány szab gátat, hanem az információs és adminisztratív korlátok is.
A Gazdaságkutató elemzése szerint a célnak nemcsak a forráshiány szab gátat, hanem az információs és adminisztratív korlátok is.
Majdnem ötszörösére nőtt egy év alatt az Erste első kilenc havi nyeresége, de ennek a nagy részét a könyvelési szabályokkal és más egyszeri tételekkel magyarázzák. Új hitelből sokkal kevesebbet folyósítottak, mint tavaly ilyenkor. Főleg a ingatlanhiteleknél volt nagy zuhanás, jövőre az új csok-szabályoktól várják azt, hogy több száz milliárd forint jelenik meg a piacon.
Az MNB keddi döntésének hatását a legtöbb magyarországi adós nem fogja megérezni, de néhány betétet és hitelt már tényleg közvetlenül érint a 75 bázispontos kamatszintcsökkentés.
A legnagyobb gondnak a megrendelések visszaesését és a veszteséges működését tartják. Nyáron a kkv-k több állami támogatású kölcsönt vettek fel, mint piacit, miközben egyre nő a körbetartozások kialakulásának kockázata. Viszont a bankok által vállalt 12 százalékos kamatplafon fél évvel hozhatja előre a kamatcsökkentést.
16 bank közül csak kettőnél találta rendben az előtörlesztések kezelését az MNB, a többiek rosszul tájékoztattak róla, és késve számolták el az ilyen befizetéseket. Négyüket meg is bírságolták.
Jobban szűkül 2024-től a pályázásra jogosultak mezőnye, mint ahogyan azt pusztán a 30 éves limit alapján gondolnánk.
A jelzáloghitelek és a Babaváró iránti kereslet nagyot esett, a cégek is óvatosabban vesznek fel hitelt. A kamat- és a díjbevételek így is nőni tudtak, ezért az előző évekhez képest nagyobb nyereséggel zárta az Erste az idei első félévet.
Kifutott a gyermeket nevelő családok otthonfelújítási támogatása – bár a sok igénylés miatt még az utolsó utáni pillanatban is tett engedményeket a Magyar Államkincstár –, de mi maradt azoknak, akik még csak most vágnának bele lakásuk korszerűsítésébe? A hvg.hu és a Bankmonitor közös podcastjában sorra vettük, hogy mi a helyzet az építőanyagok áraival, kapható-e már időben szakember, és milyen támogatásokhoz, hitelekhez lehet még hozzáférni.
A Világbank szerint Minszk közel 70 millió dolláros hátralékot halmozott fel.
A bankok még be sem fejezték a hiteleik drágítását a 13 százalékra emelt jegybanki alapkamat után, máris készülhetnek az újabbakra. Az MNB pénteki döntései azonnal jelentkeztek a bankközi kamatokban, és az ügyfelek arra számíthatnak, hogy a 18 százalék lesz az új viszonyítási pont a hitelek árában.
Hiába drágultak májusban már jól láthatóan a hitelek, a legnépszerűbb kölcsönökből több fogyott. A lakáscélú szerződéseknél a zöldhitel-roham még nagyon meglátszik a számokon, a babaváróban és a személyi kölcsönben inkább a kereslet stabilizálódásáról lehet beszélni az elmúlt hónapokban.
Nemcsak a fogyasztó árak emelkedése közelíti a 10 százalékot, hanem a hitelinfláció is. Egy 800 000 forintos személyi kölcsönnél minimum 77 ezer forinttal kell többet visszafizetnünk, mint egy éve – számolta ki a Bank360.hu. Nagyobb összegű hitelnél kisebb a drágulás.