Körülményeink ritkán irányíthatók, belső világunk és hozzáállásunk azonban rajtunk múlik
A perspektívaváltás pszichológiai háttere az átkeretezés jelenségében rejlik, amelynek során új jelentést tulajdonítunk a körülöttünk lévő eseményeknek.
A perspektívaváltás pszichológiai háttere az átkeretezés jelenségében rejlik, amelynek során új jelentést tulajdonítunk a körülöttünk lévő eseményeknek.
Hogy optimista legyen? Hogy felnőtt korában bizalommal forduljon a külvilág és az emberek felé, de vigyázzon is magára? Legelőször saját magunkkal kell tisztában lennünk.
Amerikai tudósok az optimista világszemlélet és az életkilátások közti kapcsolatot vizsgálták, ezúttal nők körében, rendkívül nagy mintán.
Bizonyára sokan egyetértünk azzal a gondolattal, hogy optimistának lenni, bizalommal és reménységgel tekinteni a jövőbe hasznos dolog, ugyanakkor sokszor kifejezetten nehéz. A szemléletváltáshoz Harmat László pszichológus nyújt néhány támpontot.
A bizalom emberi életünk keveset emlegetett sarokköve. A társadalmakban, közösségekben erre a fogalomra épül sikereink nagy része is.
A holland történész-fenegyerek, Rutger Bregman arról próbálja meggyőzni az olvasót, hogy az ember a lelke mélyén rendes, szelíd lény, és nem válik azonnal vadállattá vagy gyilkológéppé, ha az őt kordában tartó társadalmi rend egy háború vagy egy katasztrófa során felbomlik. Szerinte a Homo sapiens szuperereje a barátságosságában rejlik. Interjú az Emberiség című kötet szerzőjével, aki szerint a cinizmusnak leáldozott.
A már sokszor tálalt alapigazságokat érdemes újra és újra, a lehető legtöbb oldalról alaposan szemügyre venni – javasolja Rutger Bregman holland történész-író. Szvetelszky Zsuzsanna szociálpszichológus könyvajánlója.
Shawn Achor amerikai pszichológus hét alapelvet mutat be rossz szokásaink leküzdésére, hatékonyságunk növelésére és képességeink kibontakoztatására.
Vajon mennyire eldöntött kérdés születésünkkor, hogy optimista vagy pesszimista ember lesz-e belőlünk? Jó hír, hogy ha erősen akarjuk és teszünk érte, pesszimizmusunk megszelídíthető.
Egy új kutatás szerint a negatív gondolkodású embereknél nagyobb eséllyel alakulhatnak ki az életüket veszélyeztető betegségek.
Amerikai kutatók megállapítása szerint az optimista emberek jóval tovább élnek, mint a pesszimisták.
Evolúciós előnye van.