A perspektívaváltás pszichológiai háttere az átkeretezés jelenségében rejlik, amelynek során új jelentést tulajdonítunk a körülöttünk lévő eseményeknek.
Ismerjük a mondást, miszerint egy pohár félig üres vagy félig tele van. A hasonlat az optimista és a pesszimista megközelítésre utal. A világ nem önmagában hordoz ugyanis jelentéseket, hanem mi magunk értelmezzük a történéseket, mégpedig figyelmi fókuszunk, tapasztalataink alapján, azaz személyes szűrőnkön keresztül.
Ezt úgy képzelhetjük el a legegyszerűbben, mintha minden helyzetet egyfajta lelki szemüvegen át szemlélnénk. Ha ez a szemüveg borús, akkor a világot is borúsnak látjuk. A szűrőnk ugyanakkor nem merev, állandósult képződmény, hanem rugalmasan változó, mégpedig a hangulatunk, az emlékeink, a tapasztalataink függvényében.
És éppen ebben rejlik a varázsa is, hiszen ha más szemszögből tekintünk a dolgokra, helyzetekre, akkor nemcsak a jelentésük változik meg, hanem a hozzájuk kapcsolódó érzéseink, élményeink, hangulatunk és a viselkedésünk is.
Tudatos törekvéssel szinte bármilyen helyzetben válthatunk perspektívát, azaz élhetünk az átkeretezéssel. Ez persze nem azt jelenti, hogy a pohárnak mindig félig tele kell lennie, inkább arról van szó, hogy felismerjük, van választásunk.
A tudatosság ereje
Hatékony eszköz a kognitív átkeretezés, amelyet gyakran alkalmazunk terápiás környezetben is. Ez a módszer azon a felismerésen alapul, hogy a dolgok értelmezése nagymértékben befolyásolja azokat az érzéseket és reakciókat, amelyeket az adott helyzet kivált belőlünk. Ha megváltoztatjuk az értelmezést, az teljesen másfajta érzelmekhez és következményekhez vezethet.
A már említett példát folytatva, ha valami kellemetlen történik velünk, és azt negatívan értelmezzük, még inkább lehangolhat minket. De ha megtanulunk egy másik szemszögből is ránézni a helyzetre, akár pozitívumokat is felfedezhetünk, ami javíthat a hangulatunkon és segíthet jobban kezelni a kialakult szituációt.
Minél bonyolultabb azonban egy élethelyzet, minél mélyebb rétegekben érinti a pszichénket, annál nehezebb ez a folyamat. Nehéz, de nem lehetetlen. Amennyiben jobban megismerjük mozgatórugóinkat – azokat az érzelmeket és hiedelmeket, amelyek befolyásolják a világlátásunkat – képesek leszünk új nézőpontokat felfedezni és a régi gondolkodási mintáinkat felülvizsgálni.
Olvassa tovább Porkoláb-Minarik Annamária pszichológus cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amelyben egyensúllyal, tudatossággal foglalkozunk.
Keresse a HVG Extra Pszichológia magazin legfrissebb számát az újságárusoknál vagy rendelje meg!